Curacao: Modrý likér s příchutí karibského pomeranče

ReceptyChutě světa

Neobejdou se bez něj známý koktejl Blue Lagoon, drink Blue Hawaii a další míchané alkoholické nápoje. Řeč je o likéru curacao, který pochází ze stejnojmenného ostrova patřícího Nizozemí. Konkrétněji – curacao je modrý likér ochucený sušenými slupkami citrusového ovoce zvaného laraha, které se pěstuje na ostrově Curacao v jižní části Karibského moře.

Za všechno můžou Španělé

Ptáte-li se, co je laraha, pak vězte, že jde o ovoce vyšlechtěné ze sladkých pomerančů z Valencie. Ty na ostrov dovezli v době kolonizace Španělé. Založili tu plantáže, jenže půda a podnebí se ukázaly být k pěstování nevhodnými. Místo chutných pomerančů produkovaly pěstované stromy malé a hořké, v podstatě nepoživatelné, plody. Pouze slupky si zachovaly příjemné aroma a esenci původní valencijské odrůdy. Tak byl vlastně vyšlechtěn nový druh pomerančovníku, který dostal latinský název Citrus Aurantium Currassuviensis, podle místních prostě laraha.

A bez zajímavosti není fakt, že ačkoli ostrov objevili Španělé a od invaze v roce 1634 patří Holanďanům, pojmenovali ho, a potažmo tak i likér, Portugalci. Název Curacao je odvozeninou od portugalského coracão – srdce. Portugalci tím vyjádřili skutečnost, že ostrov Curacao byl svého času pomyslným centrem, neboli srdcem, obchodu.

pláž Kalki na ostrově Curacao

Curacao objevila židovská rodina

Ale zpět k likéru a historii jeho vzniku. Tento nápoj byl prý objeven pouhou náhodou v 19. století a má ho „na svědomí“ rodina Seniorů (židovská rodina se španělskými a portugalskými předky). Ta svůj recept dodnes opatruje jako cenný poklad a vyrábí svůj jedinečný likér.

K výrobě likéru se napřed musí nasušit slupky z larahy. Ty se poté na několik dní nakládají do vody a lihu, aby se z nich uvolnily chutě a vonné esence. Až po tom, co jsou slupky odstraněny, je přidáváno další koření. Výsledkem je sladkohořký likér s obsahem alkoholu až 31 %, jehož chuť nese stopy pomeranče.

Možná teď marně přemýšlíte nad tím, jaká ingredience mu dodává tu krásně exotickou modrou barvu. Pak vás možná trochu zklame skutečnost, že likér je přírodně bezbarvý. Dobarvován je uměle, nejčastěji potravinářským barvivem E133 (toto barvivo je označováno jako brilantní modř a vyrábí se synteticky z uhelného dehtu).

Blue Hawaii

Recept na Blue Lagoon

Chcete si zkusit sami namíchat Blue Lagoon? Tento osvěžující modrý koktejl vznikl v Paříži krátce poté, kdy byl modrý likér curacao představen na evropském trhu. Recept je celkem jednoduchý.

Velkou sklenici naplňte do poloviny ledem, přidejte 50 ml vodky (lze nahradit  ginem) a 25 ml likéru curacao. Dolijte 100 ml citronové limonády (Sprite či 7-Up). Přidejte kostky ledu a sklenku ozdobte plátkem citronu.

Blue Lagoon

čevapčiči

Čevapčiči: U nás téměř zapomenutá balkánská pochoutka

Bajadera: Chorvatský dezert, který obsahuje čokoládu i ořechy

bajadera

Mohlo by vás zajímat

Experti na cestách - 3. díl

Experti na cestách: 3. díl

Očkování, téma, které rezonuje společností. Probereme ho společně s hostem Michalem Veberem z asociace cestovních kanceláří a seznámíme vás s výhodami nákupu dovolené v režimu First minute. Share Tweet Email

Číst více

Dovolená na Kypru

Dovolená na Kypru: Objevte tisíciletou vinařskou tradici!

Sluneční paprsky se mihotají na hladině a od moře se nese jemný osvěžující vánek. Plážový písek hřeje do chodidel a starosti jakoby přestaly existovat. Co může takovému okamžiku chybět k dokonalosti? No přece sklenka skvělého kyperského vína! S ní bude vaše dovolená na Kypru už zcela bez chybičky.  Share Tweet Email

Číst více

Dovolená v květnu: TOP destinace, kam vyrazit!

Rádi byste se vydali k moři, ale v létě již máte jiné plány? Nechcete se tlačit v restauracích a marně hledat místo na lehátku? Máte v plánu cestovat, objevovat historická místa a zajímavosti, ale nechcete, aby vás obtěžovalo velké horko a davy turistů? Nebo máte obavy, že dovolená u moře v jarních měsících není pro […]

Číst více