Lampedusa: Nádherný ostrov, který doplatil na uprchlíky

Zajímavosti

Italský ostrov Lampedusa z tzv. Pelagického souostroví mezi Maltou, Sicílií a Tuniskem byl považován za jeden z nejatraktivnějších na kontinentě. V posledních letech ztratil, bohužel, hodně ze své pověsti, naštěstí ne krásy.

Vzhledem k tomu, že leží jen 113 km od pobřeží Tuniska, se stal dávno před dnešní imigrační vlnou cílem uprchlíků, hlavně ze Somálska a Eritrey. Byli sem houfně převáženi na lodích, či spíše vracích, což vedlo k mnoha obětem. Například 3. října 2013 se u pobřeží utopilo 366 lidí, na neklidném moři jen od ledna do dubna 2015 šestnáct set! Odhadem sem za dvacet let nelítostní pašeráci přepravili v nelidských podmínkách 400 000 běženců. Kolik jich zahynulo cestou, nespočítá nikdo. Většinou byli hned zadrženi na oploceném kopci nad přístavem – s hanlivým názvem Shame Hill (Kopec hanby). Ostrovu Lampedusa paradoxně pomohla až současná krize.

přístav ve městě Lampedusa

Imigranti tady nakonec nezůstali

Ti, co si udělali z utrpení obětí hladu a válek výnosný byznys, zjistili, že je na takové množství utečenců příliš malá (má rozlohu jen 20,2 km²), a hledali další cesty, kudy je propašovat do Evropy. Nastálo tu bydlí cca šest tisíc obyvatel (je zajímavé, že ani jeden z těch, co sem ilegálně připluli, tady nezůstal!), živí se hlavně rybolovem, zemědělstvím a opět i prací v cestovním ruchu. Lampedusa se totiž znovu stává vyhledávaným letoviskem, jakým byla kdysi. Zásluhu na tom má vláda, jež do zdejších vod nasměrovala čtyři z dvaceti lodí pobřežní hlídky, i hoteliéři, kteří přicházeli o zisky a udělali vlastní opatření.

ostrov Lampedusa

Do blízkosti hotelů pro cizince se přes přísnou ostrahu žádné pochybné existence nedostanou, už vůbec ne na největší turistický tahák, pláž Spiaggia dei Conigli, anglicky se jí říká Rabbit Beach. Kdysi tu totiž houfně žili králíci, ale zřejmě dopadli jako ti v Austrálii. V roce 2013 ji nejprestižnější cestovatelský portál TripAdvisor vyhlásil za nejkrásnější na světě, a to už něco znamená. Leží na jižním pobřeží, je dlouhá asi tak 200 metrů. Jedinečná je i díky své poloze v romantickém zálivu naproti ostrůvku Isola dei Conigli, pohled na něj z vody je zážitkem.

ostrůvek Isola dei Conigli

Želvy se sem pravidelně vracejí

Pláž vyniká opravdu velmi jemným, měkkým pískem, až si člověk připadá jako v Karibiku. Není ale jediná. Kdo nechce, jak se říká, „jít s davem“ a buď mluví italsky, nebo jinak dokáže komunikovat s místními, ukážou mu rádi cestu k dalším, skrytým, kde není buď nikdo, nebo pár zasvěcených. Navíc moře je u nich klidné, vlny nadnášejí akorát, plavání tak uspokojí, že asi nikomu nescházejí lehátka, slunečníky, stánky s občerstvením. V určitém období lze na ostrově Lampedusa spatřit želvy, konkrétně karety obrovské. Ty sem každoročně chodí klást vejce do písku, k mláďatům se chovají ovšem dost macešsky.

Lampedusa

Vyhrabou díru, do ní ho spustí a dál se nestarají, proto přežije jen asi každé sté. Na druhou stranu mají ojedinělý instinkt. Samice se v dospělosti vrací na stejnou pláž, kde se vylíhla, je přitom schopná uplavat i tisíce kilometrů. Patří k chráněným druhům, lovila se přehnaně kvůli výtečnému masu i krunýři. Z něj se vyřezávaly suvenýry, od šperků až po troubele dýmek. Byl by ale omyl domnívat se, že na ostrově Lampedusa najdeme jen krásné pláže. Město má bohatou historii, osídleno je už od dob starých Řeků a Římanů, sehrálo výraznou roli v punských válkách, žili tu i Arabové.

starobylé kamenné domy na ostrově Lampedusa

Lampedusa láká i na delfíny

Z antického období pochází rovněž malá svatyně Madonna di Porto Salvo, obklopená překrásnou zahradou. Je výjimečná v tom, že se v roce 1202 rozdělila na katolickou a muslimskou část, aniž docházelo ke konfliktům. Byla poškozená až bombardováním za II. světové války, účel nikdo nechápe. Nicméně socha Madony vyvázla bez úhony, což považují za zázrak. Každoročně se 22. září koná festival, kdy ji věřící nosí jako posvátnou relikvii s oslavnými výkřiky po městě. Zajímavá je i socha Madonna del Mare v hloubce 14 metrů, v blízkosti útesů Rabbit Beach.

svatyně Madonna di Porto Salvo

Potápí se k ní mraky lidí. Kdo má dobré plíce, zvládne to s ploutvemi na jeden nádech, je za jistých okolností viditelná také z hladiny. Je ovšem současná, prý ji nechal postavit jakýsi novinář, co zde unikl hroznému nebezpečí. Příznivci mořského světa sem míří i za delfíny, ti se vesele prohánějí blízko pobřeží. K ostrovu Lampedusa patří blízký (cca 50 km) ostrůvek Linosa, měří jen 5,45 km², žije tu 450 obyvatel. Lákadlem jsou krátery, Monte Volcano (nejvyšší, 195 m), Monte Rosa a Monte Negro a výhled z nich. Linosa zatím slouží spíš k výletům, ale pár penzionů už se najde a turismus se i zde pozvolna rozjíždí…

ostrov Linosa

Láká vás dovolená v italské Kalábrii? Několik skvělých tipů naleznete ZDE.

Rakotzbrücke neboli Ďáblův most

Ďáblův most v Sasku lze obdivovat pouze zpovzdálí

Grüner See: Rakouské jezero ukrývá pod hladinou park

Grüner See

Mohlo by vás zajímat

Toulky překrásnou Madeirou

Madeira –⁠ tipy na výlety na Ostrově věčného jara (2. část)

Madeira je překrásným přírodním klenotem Portugalska. Stvořená je především pro milovníky přírody a pěší turistiky, ale na své si tu přijdou i milovníci památek a pláží.  Share Tweet Email

Číst více

Omán nabízí nekonečné písčité pláže

Noc v ománské poušti je úžasný zážitek, doporučuje Lenka Pátek

Loni jsem procestovala Omán a musím se přiznat, že bych se tam klidně ihned vrátila. Jedním z nejúžasnějších zážitků, které vás v této okouzlující orientální destinaci mohou potkat, je přenocování v poušti. Láká vás takové dobrodružství? S cestovní kanceláří Blue Style to můžete vyzkoušet! A co je důležité – bez obav a složitého zařizování. Stačí, když se sejdete s […]

Číst více

Nejkrásnější pláže Marsa Alam

Dovolená v Egyptě: Nejkrásnější pláže Marsa Alam

Milujete krásné pláže a objevování pestrobarevného podmořského světa? Tak to se určitě chystáte na dovolenou do egyptského plážového a potápěčského ráje –⁠ Marsa Alam. Víte však, jaká místa by vám rozhodně neměla uniknout? No přece ty nejkrásnější pláže Marsa Alam! Share Tweet Email

Číst více