pláž Navagio na ostrově Zakynthos

Může to působit sebevědomě, ale řecká ministryně turismu Elena Kountouraová je přesvědčená, že rok 2017 bude pro Řecko extrémně úspěšný. Tvrdí, že řecké ostrovy udržely na klíčových trzích popularitu i navzdory uprchlické krizi, kterou navíc přiživovala média. Očekává, že v nadcházejícím roce bude na řeckých ostrovech plněji než kdy jindy.

S uprchlíky to už není zdaleka tak žhavé

Podle Organizace spojených národů na řeckých ostrovech a v jejich okolí jen letos zemřelo nebo se zcela ztratilo bezmála 450 uprchlíků. Ač jde o vysoké číslo, situace už je výrazně lepší než na vrcholu krize v roce 2015. Podle Kountouraové se turisté na ostrovech nesetkávají se žádnými omezeními a jejich dovolené probíhají jako normálně.

rezort na Santorini

Kos (mapa) v letošní letní sezóně utrpěl dvouprocentní pokles, ale co se týče rezervací na příští léto, těch je o 25 procent více než v předchozím roce. A jestliže letos v létě turistů na Kosu drobně ubylo, masivně jich podle ní přibylo na ostrově Samos (mapa), kam prý mělo přiletět o 42 procent turistů více než v loňském roce.

Jaký bude rok 2017 pro Řecko a ostrov Samos?

Řecký rok 2017 ovlivní i strach z islámu

Zajímavé však je, že starosta Samosu Michalis Angelopoulos si ještě v červenci stěžoval na to, že příjezdy turistů na ostrov poklesly oproti loňskému roku o 37 procent. Ať už byl však letošní rok na Samosu jakýkoliv, všechny subjekty se shodují na tom, že za veškeré poklesy může negativní vnímání uprchlické krize a články v médiích. Reálná situace je prý na každém řeckém ostrově zcela odlišná.

Britské cestovní kanceláře hlásí vzestup Řecka v rámci first minute o 20 procent a největší zájem je o ostrovy, včetně těch, které uprchlická krize měla zasáhnout. A už od ledna do září letošního roku zaznamenalo Řecko o sedm procent turistů více než v loňském roce. Podle místních platí to, že pokud se lidé budou obávat cestovat do Turecka, Tuniska a Egypta, těžit z toho bude právě Řecko a rok 2017 pro něj bude skutečně výborný.

ostrov Kréta

Několik tipů na závěr

Dovolená 2017 v Řecku ostatně není vůbec špatný nápad. Že jste tam už byli? To není argument – každý řecký ostrov je jiný a každý má svá pozitiva. Nejen pro rok 2017 se nabízí například Kréta, Rhodos, Korfu, Zakynthos, Kos, Samos, Kefalonie, Santorini, Lefkada a Thassos. Skvěle se budete mít i na pevnině, doporučujeme Chalkidiki. Za návštěvu rozhodně stojí také Athény. A co teprve skvělá řecká kuchyně, která na vás čeká v každé ze zmíněných destinací…

řecká baklava

Share Button

Diskuze

komentářů