Vaadhoo: Ostrůvek na Maledivách okouzlí Mořem hvězd

Zajímavosti

Jste romanticky založení a rádi pozorujete hvězdy, ale vadí vám, že vás po chvíli vzhlížení k noční obloze bolí za krkem? V tom případě vám doporučujeme jedno řešení – výlet na ostrov Vaadhoo. Proč zmiňujeme právě tenhle ostrůvek, který je součástí atolu Raa, tedy souostroví Maledivy, jež je mnohými opěvováno jako ráj na Zemi?

Vaadhoo je známý jen mešitou pocházející ze 17. století. Přestože je ostrov malý, o návštěvníky rozhodně nouzi nemá. Ti sem míří především kvůli jeho „Moři hvězd“.

Proč se mu tak říká?

To pochopíte v okamžiku, kdy se v noci ocitnete na jeho písečné pláži. Při procházce zjistíte, že moře kolem opravdu vypadá jako obloha posetá zářícími hvězdami. A pohlížet na tuhle nádheru můžete zcela přirozeně, aniž byste si namáhali své krční obratle.

Tento takřka mystický jev v mořských vlnách při pobřeží není dílem magie ani mimozemšťanů, jak by se snad mohlo zdát. Vzniká díky fytoplanktonu, který má schopnost bioluminiscence. Organismy s touto schopností vyzařují jasně modré světlo. Jedná se o takzvaně studené světlo, což znamená, že při něm prakticky nedochází k žádnému uvolňování tepelné energie.

Moře hvězd na ostrůvku Vaadhoo

Není Vaadhoo jako Vaadhoo

Pro pořádek dodejme, že bioluminiscence není u mořských živočichů ničím neobvyklým, kromě planktonu mají tuto schopnost například i některé druhy ryb. Každopádně výsledkem je tu naprosto úžasná vizuální iluze. Ta vám dodá pocit, že jste se ocitli v jiném, pohádkově kouzelném, světě.

S balením kufrů ale raději ještě chvilku počkejte. Maledivy včetně atolu Raa je totiž určitě lepší navštívit v zimních měsících. Od podzimu do jara tu prší minimálně a obecně převládá velmi teplé počasí. A ještě něco – ostrůvků s názvem Vaadhoo je na Maledivách několik a pletou si je navzájem dokonce i mnohé české cestovatelské magazíny, takže pozor na to, abyste si zbytečně „nezaletěli“ několik set kilometrů na jinou světovou stranu…

petroglyfy v údolí Val Camonica

Petroglyfy v údolí Val Camonica fascinují turisty i vědce

Derinkuyu: Postavili turecké městečko mimozemšťané?

Derinkuyu

Mohlo by vás zajímat

Dune du Pyla

Dune du Pyla: Nejvyšší duna v Evropě dělá vědcům vrásky

Ve francouzské Akvitánii si můžete připadat jako na Sahaře. Právě tady – na pobřeží Atlantiku, poblíž zálivu Arcachon, zhruba 60 km jižně od vinařské metropole Bordeaux – narazíte na množství písečných dun, které zabírají plochu desítek kilometrů čtverečních. Share Tweet Email

Číst více

Dovolená v Itálii

Dovolená v Itálii: Krása skrytá na špičce „italské boty“

Itálie je bez nejmenších pochyb jedním z tradičních evropských turistických rájů. Snad každý cestovatel zatoužil projít se po tisíce let starých ulicích věčného města Řím, projet se na gondole v Benátkách či pořídit povinnou fotografii sebe nebo svých blízkých, kterak se snaží narovnat slavnou šikmou věž v Pise. Dovolená v Itálii však nabízí mnohem více! […]

Číst více

Piedigrotta

Piedigrotta: Kostel ve skále poblíž města Pizzo je ozdobou Kalábrie

Italská Kalábrie je nádherný region, který přitahuje milovníky přírody, průzračného moře, výtečné místní kuchyně i atraktivních památek. K návštěvě doslova svádějí nádherná města Tropea, Scilla či Pizzo s hradem Murat, kde byl vězněn a následně popraven Napoleonův švagr Gioacchino. Necelé 2 km severovýchodně od této majestátní stavby se nalézá kostel Piedigrotta. Od většiny ostatních svatostánků […]

Číst více