Dovolená je časem zábavy a odpočinku. Ani v tomto čase se nám ale nemusí vyhnout drobné úrazy či onemocnění. Pro takové případy bychom měli mít na každé své cestě malou lékárničku, která nám pomůže z nejhoršího. Podívejte se, co by nemělo chybět ve vaší cestovní lékárničce.

Svou cestovní lékárničku balte s ohledem na to, kam a na jak dlouho odjíždíte. V některých zemích, jako například v Tunisku, jsou snadno dostupné velmi kvalitní léky za nízkou cenu, jinde naopak budete mít problém i s nákupem základních léčiv, a proto je dobré přijet dobře vybavený.

Jedete-li na letní dovolenou do některé z přímořských destinací, neměli byste zapomenout na krém s vyšším obsahem panthenolu či aloe vera, který zklidňuje sluncem podrážděnou pokožku. Častým problémem jsou také bolesti v krku či rýma, způsobené zpravidla přechody z horka do studených klimatizovaných místností. Přibalte si proto také nosní kapky a antibakteriální pastilky na bolest v krku.

Nezapomeňte na dezinfekci

Mnoho lidí chystajících se na dovolenou se obává střevních a žaludečních problémů. Doporučuje se požívat v dostatečném předstihu před odjezdem probiotika, která napomáhají správnému trávení. Pokud vás i přesto potíže zastihnou, mějte po ruce Endiaron. V případě, že jste například v Egyptě a trápí vás takzvaná „faraonova pomsta“, vyhledejte místní lékárnu a žádejte Drotazide, Antinal nebo Diax. Od problémů vám pomohou rychleji než české léky.

Pro případ drobných zranění a oděrek je dobré mít po ruce dezinfekci – například Jodisol či Septonex, náplasti a obvazový materiál. K tomu samozřejmě nesmí chybět alespoň malé nůžtičky. Co by nemělo chybět dále? Do lékárničky patří také léky proti bolesti a teplotě, případně lékařský teploměr.

Pochopitelně nesmíte zapomenout na léky a doplňky stravy, které užíváte pravidelně. Tyto si zabalte s sebou do příručního zavazadla, které budete mít u sebe na palubě letadla, pokud možno v originálním balení.