Každým rokem vyráží na svou zahraniční dovolenou mnoho Čechů vlastním autem. Vlastní doprava často sníží náklady na dovolenou a navíc máte automobil po ruce během celého svého pobytu. To jistě ocení především ti, kteří se během své dovolené nechtějí jen koupat v moři a opalovat na pláž, ale také poznávat navštívenou zemi. Než se vypravíte na cestu do zahraničí, měli byste se seznámit s dopravními pravidly zemí, kterými budete projíždět. Ačkoliv pravidla i dopravní značení jsou v Evropě v podstatě sjednocené, existují mezi jednotlivými státy určité odlišnosti. Jaké jsou tedy dopravní předpisy v evropských zemích?

Tak například v Rakousku jsou v zimních měsících, konkrétně od 15. listopadu do 15. března, součástí povinné výbavy také sněhové řetězy. Bez ohledu na to, zda plánujete cestu do hor, či nikoliv. Pokud sněhové řetězy nevlastníte, můžete si je zapůjčit v některé z mnoha půjčoven. v Rakousku je navíc v zimním období dovoleno používání pneumatik s hroty.

Polsko vyžaduje hasicí přístroj

Ve Slovinsku musí řidič couvajícího vozidla vždy zapnout výstražná světla. Na kruhových objezdech tu platí přednost zprava, nikoliv absolutní přednost vozidel na kruhovém objezdu, jako je tomu u nás. Zakázáno je předjíždět autobus, který přepravuje děti, pokud právě nastupují či vystupují z autobusu nebo pokud autobus vyjíždí ze zastávky.

V Polsku je součástí povinné výbavy hasicí přistroj. Zajímavostí je, že povinnosti použití bezpečnostního pásu jsou zproštěny těhotné ženy a taxikáři. Řidiči, který v Polsku ujede od dopravní nehody, hrozí pokuta v přepočtu až 6 milionů korun.

Itálii a Francie je za deště snížena maximální povolená rychlost na dálnici na 110 km/h. Ve Švýcarsku zase platí zákon, podle kterého je výše pokuty za vážné dopravní přestupky odvozena od výše příjmu provinilého řidiče.

Jaké jsou dopravní předpisy v Bulharsku?

Bulharsku a Rumunsku se platí drobný poplatek za použití všech silnic, nikoliv pouze dálnic. Při vjezdu do Černé Hory musíte zaplatit ekologický poplatek. V Německu toto platí pro některá města. Své auto vybavíte barevnou nálepkou, která policii informuje o tom, jakou ekologickou normu váš vůz plní. Tyto nálepky lze pořídit na českých i německých STK, případně v německých autoservisech. Potřebovat k tomu budete pouze velký technický průkaz svého vozidla.

Pokud cestujete vypůjčeným automobilem, ať už se jedná o auto firemní či auto vašeho kamaráda, nechte si napsat potvrzení o jeho vypůjčení a plnou moc k jeho užívání. Při vjezdu do země jej pravděpodobně potřebovat nebudete, ale v případě autonehody je dobré je mít u sebe.