Do příručního zavazadla patří věci, které budete potřebovat během cesty. Tak znělo v minulosti jediné pravidlo týkající se příručních zavazadel. Pak ale některé nízkonákladové společnosti začaly ještě více dbát na snižování nákladů a zpoplatnily odbavované zavazadlo, jehož cena byla často vyšší než cena samotné letenky. Cestující, ve snaze co nejvíce ušetřit, si tak pochopitelně začali veškeré věci balit do zavazadel příručních. A tak vznikla první omezující pravidla pro převoz příručních zavazadel. Obavy z teroristických útoků pak tato pravidla ještě zpřísnily. Přečtěte si, jak si správně zabalit příruční zavazadlo.

Prvním úkolem každého cestovatele je vybrat si správné příruční zavazadlo. Problém je, že každá letecká společnost má jiné požadavky na velikost tohoto zavazadla. Pokud tedy cestujete pravidelně s jednou společností, vyplatí se pořídit si zavazadlo na míru předpisům dané společnosti. Obecně platí, že tradiční přepravci bývají k rozměrům vašeho zavazadla shovívavější než nízkonákladové společnosti. Jednotliví přepravci mají rozdílné požadavky nejen na rozměr zavazadla ale rovněž na jeho váhu. Zde je přehled povolených rozměrů příručních zavazadel vybraných leteckých společností:

ČSA: rozměry – 55 x 45 x 25 cm, váhový limit – 8 kg

Air Berlin: rozměry – 55 x 40 x 20, váhový limit – 6 kg

easyJet: rozměry – 56 x 45 x 25 cm, váhový limit – není

Jet2: rozměry – 56 x 45 x 25, váhový limit – 10 kg

Ryanair: rozměry – 55 x 40 x 20 cm, váhový limit – 10 kg

Wizzair: rozměry – 42 x 32 x 25 cm, váhový limit – není

Nezapomeňte do velikosti svého zavazadla zahrnout také všechny vnější části, jako jsou kolečka nebo držadla. Doporučujeme pořídit si takové zavazadlo, které je schopné se v případě potřeby trochu zmáčknout a přizpůsobit. Volte tedy raději látková zavazadla než plastové kufříky. Někteří přepravci navíc dovolují k příručnímu zavazadlu i druhé, menší – obvykle v podobě tašky s notebookem či dámské kabelky.

Zbraně nechte raději doma

Když už máte zavazadlo, zbývá ještě vyřešit, co do něj zabalit. Možná by bylo vhodnější začít tím, co do něj nebalit. Určitě vynechejte veškeré zbraně, včetně věcí jim podobných. Kromě střelných zbraní jsou zakázány také paintballové zbraně, repliky zbraní ale třeba i zapalovače ve tvaru zbraní.

Druhou skupinu zakázaných předmětů tvoří špičaté zbraně, věci s ostrými okraji a ostré předměty. Do příručního zavazadla tedy nebalte nože, sekery a sekáčky, ale ani brusle na led, lyžařské či turistické hole a zapomeňte také na manikúru či holítka.

Zakázány jsou rovněž tupé předměty. Do této kategorie se řadí baseballové pálky, golfové, lakrosové či hokejové hole, biliárová a kulečníková tága, rybářské pruty nebo skateboardy. Podobné předměty se převážejí zvlášť jako sportovní vybavení a platí pro ně zvláštní pravidla. Obvykle bohužel také zvláštní poplatky.

Na palubě letadla se pochopitelně nesmí objevit ani výbušniny, hořlaviny, chemické a toxické látky. Ve svém příručním zavazadle tedy nepřevážejte například barvy ve spreji, jiné než bezpečnostní zápalky, líh, alkoholické nápoje o obsahu alkoholu více než 70 % či pepřový sprej.

Jak je to s tekutinami?

Speciální pravidla platí pro převoz tekutin. V příručním zavazadle smíte převážet tekutiny pouze v originálních obalech o maximálním objemu 100 ml. Celkový objem převážených tekutin pak nesmí přesáhnout 1 litr. Všechny nádobky obsahující tekutiny musí být umístěny do plastového průhledného uzavíratelného sáčku o maximálních rozměrech 20 x 20 cm. Tento sáček musí být při bezpečnostní kontrole vyndán z příručního zavazadla a ukázán pracovníkům letiště zvlášť. Za tekutiny se v tomto případě považuje i veškerá kosmetika včetně krémů, deodorantů, sprejů na vlasy, řasenek či rtěnek.

Často kladené dotazy cestujících se týkají převozu léků. Léky by se dle pravidel měly převážet výhradně v příručním zavazadle. Pokud se jedná o běžně dostupné léky v obvyklém množství, neměl by s jejich převozem být žádný problém. Pokud si na svou cestu berete léky, které jsou k dostání pouze na lékařský předpis, budete potřebovat potvrzení lékaře v angličtině, že tyto léky v daném množství skutečně užíváte. Totéž by mělo platit i pro antikoncepci, avšak pracovníci letiště potvrzení v tomto případě zpravidla nevyžadují.

Sledujte průběžně stránky ministerstva

Zvláštní limity platí také pro převoz cigaret a dalších tabákových výrobků. Tato pravidla se však liší pro jednotlivé země. Například na cestu do Velké Británie si můžete přibalit až 800 kusů cigaret, 200 doutníků, 400 doutníčků či 1 kg tabáku. Informace o celních a devizových předpisech naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Tabákové výrobky lze však obvykle pořídit také v bezcelní zóně za bezpečnostními kontrolami, a tak si je můžete pořídit až na letišti.