Komplikace na dovolené si nikdo nepřeje ani neplánuje. To však neznamená, že během pobytu žádné nenastanou. Proto je dobré věnovat zvýšenou pozornost výběru vašeho cestovního pojištění.

Pokud plánujete aktivní dovolenou se sportem, určitě se připojistěte. Každá pojišťovna nabízí základní pojištění, které se vztahuje na běžné sportovní aktivity. Mezi ty se řadí obvyklé prázdninové sporty jako beach volejbal, turistika, jízda na kole nebo plavání. Pokud se však plánujete věnovat adrenalinovějším sportům, jako je třeba potápění s přístroji, sjezd na horských kolech nebo turistika ve vysokých horách, budete potřebovat připojištění.

Jak postupovat při zranění

Pokud během vaší dovolené nastane situace, kdy budete muset využít služeb lékaře, nezapomeňte, že proplaceny vám budou pouze léčebné výlohy ze státních zařízení. Za soukromého lékaře, i kdyby byl v případě úrazu blíž, budete muset zaplatit v hotovosti a pojišťovna vám nic neproplatí. Sami budete muset také zaplatit spoluúčast na léčebných výlohách, která obzvlášť v zemích západní Evropy bývá i u státních lékařů poměrně vysoká.

Může se vám hodit, pokud si poznamenáte jména lékařů, kteří vás ošetřují, a znát musíte samozřejmě také název nemocnice. Nezapomeňte si vyžádat lékařskou zprávu a uschovejte si veškeré doklady související s platbou pojistné události, ať už se jedná o poplatek za samotné ošetření, hospitalizaci nebo léky. Při jakýchkoliv problémech, které vás na vaší dovolené potkají, volejte asistenční službu své pojišťovny, která vám poradí, jak přesně postupovat.

Pokud plánujete cestu do členské země Evropské unie, určitě si u své zdravotní pojišťovny vyzvedněte evropský průkaz zdravotního pojištění. Tento průkaz zajišťuje v zemích EU základní ošetření zdarma.

Jaké komplikace na dovolené řeší čeští turisté nejčastěji?

Úrazy ale nepatří mezi nejčastější komplikace na dovolené. Mnohem četnější je odcizení dokladů či hotovosti. V případě, že vám byly ukradeny doklady, musíte se obrátit na českou ambasádu v dané zemi, která vám vystaví doklady náhradní. Druhým nejčastějším karambolem českých dovolenkářů jsou dopravní nehody. Většina řidičů pak doplatí na to, že nemá sjednanou havarijní pojistku. Havarijní pojištění lze přitom sjednat i na dobu omezenou, tedy pouze na dobu vaší zahraniční dovolené.