Pohled na teploměr napovídá, že je nejvyšší čas na výběr zimní dovolené. Ještě nemáte jasno, kam se letos vypravíte? Nabízíme malý přehled evropských lyžařských center a ceník skipasů ve vybraných ski areálech. Snad vám tyto informace pomohou při rozhodování, kam se letos v zimě vypravit.

Francie

Ačkoliv jsou Francouzské Alpy mezi turisty velmi oblíbené, těch českých mezi nimi není tolik. Alespoň v porovnání s lyžařskými centry v Rakousku či Itálii. O zájezdech do Francie panuje všeobecně rozšířená, avšak mylná domněnka, že patří k těm dražším. Samozřejmě, můžete si vybrat nejluxusnější hotel z nabídky, za který si trochu připlatíte, ale pohled do naší tabulky cen skipasů, kterou naleznete v odkazu pod článkem, napovídá, že francouzské ceny nejsou o nic vyšší než ve ski areálech v tolik oblíbeném Rakousku či Itálii.

Val Thorens

Francouzské středisko Val Thorens má hned několik prvenství. Se svou nadmořskou výškou 2 300–3 230 metrů nad mořem je nejvýše položeným lyžařským střediskem celé Evropy. Jeho dvě stovky vleků a lanovek na více než šesti stech kilometrech sjezdovek z něj činí zároveň i největší lyžařské centrum Francie. Zajímavostí areálu je kabinová lanovka na horu Cime de Caron, která pojme úctyhodných 150 cestujících najednou. Val Thorens je součástí areálu 3 Valées, do kterého si můžete pořídit společný skipas. Ten vás v hlavní sezóně, která začíná 21. 12. 2013, vyjde na 320 €, a to na 7 dní pro první dospělou osobu. Druhá dospělá osoba zaplatí za týdenní skipas 308,40 €, dítě do 12 let pak 256 €.

Pra Loup

Oblast Pra Loup je nejjižnějším lyžařským centrem ve Francii. Oblast Pra Loup je propojena s Val d´Allos, čímž vzniká rozlehlé lyžařské centrum s více než 180 kilometry sjezdovek. Oblast Pra Loup se může chlubit až 300 slunečnými dny v roce, zdejší dovolená není tedy jen ve znamení lyžování, ale také krásného počasí. Na své si tu přijdou i milovníci freestyle lyžování, kterým jsou věnovány četné svahy.

Risoul

Risoul patří mezi nejoblíbenější francouzská lyžařská střediska. Nabízí více než 180 kilometrů sjezdovek, samozřejmostí je umělé zasněžování a navíc garance maximálně pětiminutového čekání na vlek. Připočteme-li k tomu příjemné ceny a pravidelně konané zimní hudební festivaly, je zřejmé, čím si Risoul získal mezi svými návštěvníky oblibu.

Rakousko

Rakousko je českými turisty již tradičně nejnavštěvovanější lyžařskou destinací. Vděčí za to zejména své poloze, která je pro Čechy více než příznivá, ale také vysoké kvalitě poskytovaných služeb. Rakouské sjezdovky jsou vždy perfektně upravené, ubytování příjemné a Rakušané pohostinní, což Češi moc dobře vědí.

Serfaus-Fiss-Ladis

Letoviska Serfaus, Fiss a Ladis tvoří společně oblíbené lyžařské středisko. Ačkoliv nepatří mezi nejrozsáhlejší, má co nabídnout zkušeným lyžařům i rodinám s malými dětmi. Byl dokonce vyhodnocen jako nejlepší rodinný ski areál pro rok 2012. Čeká vás tu více než 200 kilometrů sjezdovek různých obtížností a rozmanité ubytování často až malebně vesnického rázu. A kolik tu za lyžování zaplatíte? Sedmidenní skipas v hlavní sezóně pro dospělého lyžaře stojí 270,50 €, pro dítě 156 € a pro seniory 257,50 €.

Zell am See

Zell am See je oblíbenou lyžařskou oblastí nedaleko Salzburku. V této lyžařské oblasti se nachází tři ski areály – Schmittenhöhe, položený přímo u Zellského jezera, lyžařský areál Maiskogel v horském městečku Kaprun a ledovec Kitzsteinhorn s výbornými sněhovými podmínkami. Najdete tu více než 140 kilometrů sjezdovek všech úrovní, areály jsou rozvrženy tak, aby si tu přišli na své rodiny s malými dětmi i ti nejzkušenější lyžaři.

Zillertal

Zillertal patří k největším lyžařským oblastem v Rakousku. Lyžaře tu čeká přes 660 kilometrů sjezdovek se 170 vleky a lanovkami. Zilletral se skládá z několika středisek, která jsou propojena systémem skibusů. Pro celou oblast si můžete zakoupit jeden skipas – takzvaný Zillertaler Superskipass. Ten vyjde dospělého člověka na 254 € za týden.

Saalbach

Saalbach-Hinterglemm-Leogang je rozlehlé moderní lyžařské centrum v Salzbursku. Tato oblast bývá někdy nazývána také jako Ski Cirkus. Najdete tu více než 200 kilometrů sjezdovek všech obtížností a navíc 80 kilometrů svahů pro freeride. Více než 500 sněžných děl zaručuje navíc i jarní lyžování. Když vás lyžování omrzí, můžete vyzkoušet sáňkařskou dráhu, navštívit některou z mnoha restaurací nebo zavítat do některého z rozmanitých obchodů. Pro celé středisko vám stačí jeden skipas, který pořídíte v hlavní sezóně na týden za 248€ za dospělou osobu.

Itálie

Itálie je hned po Rakousku druhou nejoblíbenější destinací mezi českými lyžaři. Nabízí příznivé ceny, upravené svahy a obvykle slunečné počasí. Na své si tu přijdou zkušení lyžaři i začátečníci.

Passo Tonale

Passo Tonale tvoří s vedlejším střediskem Ponte di Legno, se kterým je propojeno bezplatným skibusem, rozsáhlý lyžařský komplex. Pokud je dostatek sněhu, můžete do Ponte di Legno dojet dokonce i na lyžích. Díky ledovci Presena tu lze lyžovat prakticky po celý rok.

Livigno

Livigno je lyžařským střediskem v bezcelní zóně mezi Itálií a Švýcarskem. Je známé vysokou kvalitou sjezdovek i ubytování. Najdete tu tratě pro začátečníky i pro zkušené lyžaře, svahy určené pro milovníky freeride a také snow park s U-rampou pro snowboardisty.

Arabba-Marmolada

Marmolada je pro mnohé královnou Dolomit. Nachází se tu více než 60 sjezdovek, z nichž většina je uměle zasněžovaná, takže nedostatku sněhu se určitě nemusíte obávat. Tato oblast je vhodnější pro zkušenější lyžaře než pro začátečníky, přesto se tu najde i několik mírnějších svahů.

Při výběru své zimní dovolené si dobře prohlédněte nabídky různých druhů skipasů. Většina lyžařských center nabízí speciální superskipasy, se kterými můžete jezdit napříč několika sousedícími středisky. Mezi těmi je pak zpravidla vytvořená síť skibusů. Množství středisek poskytuje slevy dětem a mládeži, některá i studentům a seniorům. V tomto ohledu je asi nevstřícnější italské středisko Folgaria, které poskytuje k vícedenním skipasům pro dospělé skipas pro dítě do šesti let zdarma. Využít můžete také možnosti zakoupení zájezdu se skipasem. V takovém případě je skipas zahrnutý v ceně dovolené a vy se už nemusíte o nic starat. Svou zimní dovolenou si můžete vybrat zde.