S penězi se dá v zahraničí zacházet několika způsoby. Můžete si: A) směnit ještě v Česku velkou sumu a s tou se vydat do dálných krajů, popřípadě B) vyrazit na dovolenou s korunami a Eury a směňovat na místě, vsadit můžete na C) výběry z bankomatů či na prosté D) placení kartou kdekoli to jen půjde. Takže – platební karta, nebo hotovost?

K článku na toto téma se dá napsat kniha. Její studium by zabralo víc času, než kolik ho na dovolené strávíte u pláže a než ji dočtete, pravidla se změní. Pokud cestujete do zahraničí pravidelně, určitě se vám vyplatí problematiku si detailně prostudovat a pořídit si konkrétní typ účtu s konkrétní platební kartou u konkrétní banky. Pokud jedete na dovolenou jednou za rok, nejspíše se vám taková anabáze nevyplatí. Projděme si několik základních bodů, na které si při placení v zahraničí dát pozor.

Zhodnoťte, jaké karty máte k dispozici, informujte se u banky na základě bodů uvedených v tomto článku, vyberte nejlepší variantu a vzhůru za odpočinkem!

Platební karta > hotovost

Platební karta má několik zásadních výhod oproti hotovosti – ztracenou či ukradenou kartu můžete zablokovat a nepřijdete o žádné peníze, pokud přijdete o hotovost, jsou vaše peníze ztracené. Ve většině případů vyjde zacházení s kartou levněji (jak si povíme níže) a dá se s ní platit v obchodech, restauracích, hotelech a mnoha dalších zařízeních.

Pravdou ovšem zůstává, že za kebab u stánku na pláži kartou nejspíše nezaplatíte. Stejně tak si na kartu nevezmete vozík v supermarketu a nezaplatíte s ní v automatu s nápoji. Ideální tedy je cestovat s obojím – kartou na větší transakce a drobnými na menší platby, na které je karta krátká.

Platby kartou > bankomaty

Při vybírání peněz z bankomatu v Česku velmi často nezaplatíte ani korunu. Většina účtů většiny bank má výběry ze svých bankomatů zdarma, prvních pět výběrů v měsíci za korunu, a podobně. U bankomatů v cizích zemích je ovšem pravidlem, že zaplatíte jednak fixní poplatek za výběr a ještě k tomu procenta za výběr. Výběry cizích měn z českého účtu většinou probíhají ještě konverzí přes USD či EUR a může v nich být započítaný převodní poplatek, který se pohybuje kolem 2%. Přímé platby kartou jsou většiny těchto extra poplatků ušetřeny.

Visa či MasterCard? Embosovaná či elektronická?

U nás jsou nejběžnější karty Visa a MasterCard. Vystačíte s nimi v naprosté většině klasických dovolenkových destinacích, ale pokud nechcete být nemile překvapeni, informujte se buď u vaší CK, nebo přímo u hotelu. Tak jako tak doporučujeme embosované karty. Dnes jsou již celosvětovým standardem, a jednak se dají použít pro platby s imprintérem, jednak můžete mít prostě problém s užíváním neembosované karty prostě proto, že Vám neuvěří, že něco takového může existovat.

Směnárny či bankomaty?

Jestli se vám vyplatí návštěva směnárny, či bankomatu, je na kalkulačku a počítání. Vzhledem k různým podmínkám u výběru z bankomatů v zahraničí a k různým kurzům, které mohou směnárny nabízet, si musíte vždy spočítat, jak vyjdete v konkrétní situaci. Bankomaty sice fugují za kurz banky, který obecně je výhodnější než směnárenský, ovšem platíte jak za převod, tak za výběr a proto si vždy spočítejte, kde budete tratit za výběr peněz méně.

Limity pro platby

Většina kreditních karet je vázána limity. Ty mohou být buď na každý jeden výběr, denní, omezující internetové platby… Určitě doporučujeme informovat se o limitech, které má vaše karta, protože v zahraničí může být velký problém zůstat bez peněz. Můžete platit za lékařské ošetření (i když jste pojištěni – proplácí se téměř vždy zpětně), zálohu za půjčení auta, či se vám prostě může sejít víc výdajů za dárky. Některé banky dovolují nastavování limitů online v internetovém bankovnictví, v některých případech musíte osobně do banky.

Rada na závěr

V České republice funguje mnoho bankovních domů a vydávají mnoho značek karet v mnoha typech. V návaznosti na tento článek již víte, že vás má zajímat hlavně to, jestli se svou kartou pochodíte v cílové destinaci, kolik zaplatíte za výběry z místních bankomatů a jestli vás na cestách mohou překvapit neočekávané limity. Na všechny tyto informace by vám měla odpovědět infolinka vaší banky a jistě vám poradí i vaše CK.