Plánujete dovolenou v Hurghadě, Marsa Alam nebo třeba v Sharm El Sheikhu a chcete si cestu užít v pohodě a bez problémů? Pak jistě oceníte rady na cestu do Egypta.

Podmínky vstupu do země

Předtím, než vyrazíte na dovolenou do Egypta, si zkontrolujte, zda máte platný cestovní pas. Bez něj vás do země nepustí. Váš pas musí být platný nejen v době vašeho pobytu v Egyptě, ale ještě následujících šest měsíců. Pro české občany navíc platí pro vstup do země vízová povinnost.  Vízum si můžete zařídit ještě před cestou na Velvyslanectví Egyptské arabské republiky v Praze, nebo až po vašem příletu do Egypta, a to na mezinárodním letišti. Poplatek za vyřízení víza v České republice je vyšší než poplatek za vízum v Egyptě, avšak možnost získání víza až na egyptském letišti někdy komplikují české aerolinky, které požadují vízum již pro vstup na palubu letadla. Pokud cestujete v rámci organizovaného zájezdu, bývá obvyklé, že vízum zařídí cestovní kancelář. Předem se o tom však informujte. Pokud budete svou dovolenou trávit v letovisku Sharm El Sheikh, Nuwejba, Dahab či Taba, do 14 dnů pobytu vízum nepotřebujete. Po dobu své dovolené však nesmíte daný resort opustit.

Kde a jaké peníze vyměnit

Egyptskou národní měnou je egyptská libra. Jedna libra má 100 piastrů. Aktuální kurz se pohybuje okolo 2,8 Kč za egyptskou libru. V Egyptě si peníze vyměňujte vždy pouze v bankách či oficiálních směnárnách. Na většině míst můžete bez problémů platit také americkými dolary nebo eury, je dobré u sebe však vždy mít i nějaké egyptské libry.

Jak nakupovat

Běžnou součástí nakupování v Egyptě je smlouvání. Obchodníci prvotní cenu zpravidla několikanásobně nadsadí a očekávají, že budete smlouvat. Někteří prodejci by se mohli dokonce i urazit, kdybyste zboží chtěli koupit za původní cenu.  Je zcela běžné, že smlouváním cenu snížíte na polovinu, jste-li šikovnými vyjednavači, často nakoupíte ještě levněji. Toto pravidlo platí o nakupování na trzích a v malých obchůdcích ve městech. V restauracích či turistických hotelech ale určitě nesmlouvejte.

Bakšiš

Slovo bakšiš pochází z perštiny a v překladu znamená dar. Tento dar můžeme rozdělit na tři druhy – almužnu, spropitné a úplatek. O almužnu vás budou nejspíš často žádat děti ve městě, výrazně však nedoporučujeme některé z nich obdarovat. Těžko byste se pak zbavovali houfu dalších dětí, které očekávají, že budou obdarovány také. Naopak poskytnutí bakšiše jako spropitného je společenskou zvyklostí a očekává se od vás. Je dobré mít v kapse připravených vždy několik drobných, abyste mohli odměnit pracovníka hotelu, který vám pomohl s kufrem, ale třeba i ochotného Egypťana, který vás vyfotografoval. Spropitné se naopak nedává v restauracích, tak jak jsou Evropané zvyklí. Do ceny jídla vám bude rovnou započtena 12% přirážka, coby „dýško“ pro obsluhu. Poslední kategorií bakšiše jsou úplatky. Uplatit lze v Egyptě téměř kohokoliv. Například bývá poměrně běžné, že v Údolí králů můžete po drobném podplacení průvodce fotografovat i na zakázaných místech.

Oblékání

Jelikož je Egypt muslimským státem, některé evropské zvyklosti zdejší obyvatele poněkud pobuřují. Vydáte-li se do města, mimo svůj hotelový resort, myslete na to, že není dobré zbytečně vzbuzovat pozornost. Dámy by měly zapomenout na minisukně a hluboké výstřihy. Od pánů se obvykle očekávají dlouhé kalhoty, a to i na večeři v hotelu. Speciální pravidla potom pochopitelně platí pro vstup do mešit.

Fotografování

V Egyptě je zakázáno fotografovat objekty strategického významu. Nefotografujte tedy vojenské či policejní budovy, ale ani mosty, železnice či letadla. V blízkosti letiště také raději nepoužívejte dalekohled. Pokud chcete na své fotce zachytit některého z místních obyvatel, vždy předem požádejte o jeho svolení. Za to, že vám dovolí ho vyfotit, byste mu určitě měli věnovat nějaký ten bakšiš.

Zásuvky

Při návštěvě Egypta si nemusíte dělat starosti se sháněním adaptéru. V Egyptě se používají stejné zásuvky, na které jsme zvyklí z Čech – typ C, 220 V / 50 Hz.

Časový posun

Egypt leží v jiném časovém pásmu, než Česká republika, mělo by tu tedy být o hodinu více. V roce 2011 ale egyptská vláda zrušila změnu času na letní a zimní. V období našeho letního času, tedy od března do října, je v Egyptě stejný čas jako u nás. Pokud ale do Egypta poletíte v období našeho zimního času, své hodinky budete muset posunout o hodinu dopředu.

Faraonova pomsta

Nejčastějším zdravotním problémem, se kterým se turisté v Egyptě setkávají, jsou střevní potíže, nazývané též faraonovou pomstou. Na jejich zažehnání vám nepostačí české léky. Vydejte se do místní lékárny a žádejte Drotazide, Antinal nebo Diax.

Omezení vývozu

Z Egypta je výslovně zakázáno vyvážet umělecké předměty a neopracované zlato. Dále je zakázáno vyvážet ze země také mušle, lastury a mořské korály. Pracovníci celní služby provádějí namátkové kontroly zavazadel, a kdyby u vás některý ze suvenýrů z moře objevili, hrozí vám pokuta až 500 dolarů. V Egyptě navíc platí přísný zákaz držení drog. Za jeho porušení hrozí až trest smrti. Přísně se kontroluje také vývoz různých léků, jež by neměly překročit množství obvyklé pro užívání.

Teď už víte vše důležité, co můžete během své cesty do Egypta potřebovat. Stačí si jen vybrat zájezd a můžete vyrazit.