Hodláte vyrazit do Kubánské republiky a chcete si svou cestu užít v pohodě a bez problémů? V tom případě jistě oceníte rady na cestu na Kubu.

Podmínky vstupu do země

K cestě na Kubu potřebujete vízum. To vám může vyřídit cestovní kancelář. Kubánský konzulát uděluje turistům vízum ve formě turistické karty, která vás vyjde na 630 Kč, a můžete s ní přebývat na Kubě 30 dní. Na Kubě vám může cizinecká policie prodloužit pobyt o dalších 30 dnů, za tento úkon zaplatíte 25 USD. Turistickou kartu je nezbytně nutné získat již v ČR!

Ihned při vstupu do země obdržíte vstupní přihlašovací formulář. V něm se uvádí, mimo jiné, i místo pobytu v zemi. Pokud budete bydlet v hotelu, ohlašování provádí hotel. Kubánské úřady nepovolují stanování či spaní pod širákem.

Je nutné mít uzavřené cestovního pojištění pro hrazení léčebných výloh na celou dobu pobytu. Pokud takové pojištění nebudete mít sjednané před příletem do země, budete si jej muset zařídit přímo na letišti za cca 1,5–3 EUR/den. Doporučujeme předejít všem potencionálním komplikacím a zařídit si připojištění ještě v ČR.

Při příletu budete muset vyplnit také zdravotní formulář. V případě komplikací s podezřením na chřipku místní zdravotnické zařízení automaticky testuje na virus H1N1 a mohou vás umístit do karantény.
Při odletu je nutné zaplatit letištní daň 25 CUC.

Kde a jaké peníze vyměnit

Na Kubě platí souběžně dvě měny, které provázejí specifické podmínky směny. Kubánské peso – Peso Cubano Nacional (CUP), sestávající ze 100 centavos (nacionales) a Konvertibilní peso – Peso Cubano Convertible (CUC), sestávající ze 100 centavos (convertibles). Kurz CUC je 1 CUC =1 USD.

Primární měnou pro turisty je CUC, platí se s ním v obchodech s dovozovým zbožím a v obchodech v primárně turistických zónách. Směna USD za CUC je účtována s 10% srážkou (není účtována při bezhotovostním styku). Za CUP se prodávají přídělové potraviny, některé průmyslové výrobky a za CUP se prodává ovoce a zelenina na tržištích. Některé restaurace a bary přijímají obě měny.
Peníze směňujte pouze v místech s označením CADECA (banky, hotely, směnárny) – nikoliv u osob na ulici! Pro cizince je povinná měna CUC. Bankomaty často nefungují ani v hotelových komplexech a platební karty provozované společnostmi z USA na Kubě nelze používat.

Přes ČSOB můžete zaslat hotovost do Banco METROPOLITANO (Ave. 5a y 112, Playa, La Habana, Cuba). Po předložení pasu Vám hotovost vyplatí. Důležité je zaslat částku v EUR na jméno, uvést číslo pasu, datum narození a kontaktní adresu nebo telefon. Převod trvá 3–5 dní.

Bezpečnost a zdraví

Kuba se sice řadí k nejbezpečnějším zemím střední a jižní Ameriky, přesto doporučujeme dbát zvýšené opatrnosti. Nebloudit prázdnými postranními uličkami velkých měst, nespat na pláži a nenosit s sebou nepotřebně vysoké sumy peněz. Zavazadla mějte neustále pod kontrolou. Ženám, samostatně cestujícím na Kubu, doporučujeme se ještě na letišti přidat k dalším turistům a nejezdit v taxi z letiště bez doprovodu.

Pro cestu na Kubu není třeba žádných specifických očkování, doporučená jsou pouze ta proti žloutence typu A a B. Nepijte vodu z vodovodu. Vždy a pouze balenou, koupenou se zapečetěným uzávěrem.

Fotografování

Na Kubě se vyhněte fotografování letišť a vojenských objektů. Platí zde stejná pravidla pro fotografování jako kdekoli jinde na světě.

Zásuvky

Na Kubě naleznete širokou plejádu jak typů zásuvek, tak proudů v síti. Většina hotelů používá americký typ zásuvek a 110 V, některé hotely se ovšem specializují na evropskou klientelu a nabízejí jak evropský typ zásuvek, tak 220 V v nich. Doporučujeme informovat se předem buď u Vaší CK/CA, nebo přímo u hotelu.

Časový posun

Kuba se nachází v časové zóně UTC -5, Česko v UTC +1, takže po příletu na Kubu si přeřiďte hodinky o 6 hodin zpět.

Spropitné

Místní si obecně vydělávají velmi málo peněz, proto je spropitné velmi vítaným doplňkem mzdy. Spropitné se očekává prakticky u všech služeb poskytovaných turistům. V restauraci je zdvořilé – pokud jste byli se službami spokojeni – nechat spropitné i přes připočítanou 10% přirážku.

Omezení dovozu a vývozu

Na Kubu si můžete přivézt 1 fotoaparát, 1 CD přehrávač, 1 počítač a 1 videopřehrávač. Dovážet/vyvážet smíte ekvivalent 5000 USD. Pokud prokážete nabytí sumy, můžete vyvézt i více. Vývoz předmětů vyrobených z volně žijících zvířat a veškerých živých zvířat bez zvláštního povolení je přísně zakázán. Samozřejmě je zakázáno dovážet zbraně, výbušniny, pornografii a předměty, které mohou ohrozit zdraví, morálku a bezpečnost veřejnosti. To se vztahuje jak na omamné a psychotropní látky, tak ovšem i na vysílačky a zařízení se satelitním příjmem.

Z Kuby si každý turista může bez problémů odvézt:
20 jednotlivých doutníků
Nebo 50 doutníků, které jsou zabaleny v originálních uzavřených krabicích a jsou oznámkovány a opatřeny hologramem
Nad 50 doutníků již musíte vždy doložit dokladem o zakoupení.

Vyvézt můžete též až 2 litry rumu na osobu. Pozor si dejte pouze na přestupy, při těch můžete mít v příručním zavazadle jen 100 ml tekutiny. Při vstupu do ČR je povoleno dovézt pouze 1 l alkoholu o obsahu vyšším než 22 % bez proclení.

Hurikány

V karibské oblasti hrozí, hlavně mezi červencem a listopadem, výskyt hurikánů. Kuba má funkční systém sledování tropických bouří a v případě nebezpečí má protokoly pro ochranu obyvatel i zahraničních turistů. Pokud taková situace nastane, je nutné řídit se instrukcemi místních autorit.

Důležitá telefonní čísla

Policie – 106
Hasiči – 105
Ambulance – 104
Panataxi – 555555
Nemocnice Cira García – 2042811-14
Letiště José Martí – informace – 2664133

Hledáte dovolenou na Kubě? Vyberte si svůj zájezd.