Plánujete dovolenou na tomto známém ostrově a chcete si svou cestu užít bez problémů? Přečtěte si užitečné rady na cestu na Kypr.

Podmínky vstupu do země

Je důležité si uvědomit, že Kypr se dělí na jižní a severní část. Pro vstup na jižní Kypr vám stačí občanský průkaz. Vstup na severní část ostrova si již žádá cestovní pas s platností minimálně 5 měsíců po plánovaném návratu do Česka. Pokud se do Kypru dostanete přes jeho severní část, přechod do jižní části může být komplikovaný. Prokázat se musíte národním občanským průkazem. Aktuální vztahy a případná varování týkající se vztahů mezi Českou republikou a hlavně mezi jižní a severní částí Kypru jsou k nahlédnutí na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Občané České republiky se musí po vstupu do země zaregistrovat u příslušného imigračního úřadu, a to nejpozději do tří měsíců od svého příjezdu.

Kde a jaké peníze vyměnit

Oficiální měnou Kypru je euro. V severní části ostrova se platí tureckou lirou, a byť ve většině případů i na severu přijímají euro, velmi často se to kvůli nepříznivému kurzu nevyplatí. Bankovní systém na Kypru je na vysoké úrovni a ve všech městech naleznete jak banky, tak bankomaty. Ty jsou většinou i v menších městech a na vesnicích.

Fotografování

Vyhněte se fotografování vojenských objektů i všech objektů, které by mohly být považovány za citlivé pro bezpečnost Kypru. V severní části platí pro fotografování stejná pravidla, ovšem je na ně kladen větší apel.

Zásuvky

Kyprem proudí 230 V o 50 Hz. Standardně se používá britský typ zásuvek, ovšem adaptéry pro evropské zásuvky se prodávají v mnoha obchodech.

Časový posun

Kypr je v časové zóně UTC+3, takže si po příletu do země přeřiďte hodinky o jednu hodinu dopředu.

Omezení vývozu

Na Kypr si můžete přivézt 200 ks cigaret, 50 ks doutníků nebo 250 g tabáku, 1 litr lihovin, 4 litry vína, 16 litrů piva a jiné předměty do hodnoty 430 eur na osobu u dospělých a do hodnoty 175 eur pro osoby mladší 15 let. Pro osoby mladší 17 let neplatí povolení dovozu alkoholu a tabákových produktů.

Jih proti Severu

Vzhledem ke komplikovanému vztahu mezi jižní a severní částí ostrova doporučujeme vyhnout se diskuzi na toto téma. Pokud pocházíte z Turecka, pro jistotu se o tomto faktu v jižní části Kypru nezmiňujte – nehrozí vám akutní nebezpečí, ale zbytečně byste mohli řeckou část ostrovanů podráždit. Obecně ovšem platí Kypr za extrémně bezpečné místo.

Důležitá telefonní čísla

– První pomoc, policie, hasiči: 112 nebo 199

– Nemocnice:
Nikósie 22 603 000
Larnaka 24 800 500, 24 828 768
Limassol 25 801 100
Pafos 26 803 100
Famagusta 23 200 000

Chystáte se na dovolenou na Kypr? Vyberte si svůj zájezd.