Thajsko je oblíbenou turistickou destinací a stále větší oblibě se těší také mezi českými turisty. Ačkoliv nepatří mezi nebezpečné země, je několik věcí, které byste měli předem znát. Tady jsou informace a rady na cestu do Thajska.

Podmínky pro vstup do země

Od srpna 2011 nepotřebují čeští turisté při pobytu do 30 dnů pro vstup do Thajska vízum. Pokud neletíte letadlem, ale použijete pozemního přechodu z některé ze sousedních zemí, je povolená doba pobytu v Thajsku bez víza zkrácena na 15 dní. Plánujete-li delší dovolenou, musíte si o vízum zažádat na Velvyslanectví Thajského království v Praze. Pro vstup do Thajska budete potřebovat cestovní pas, který je platný ještě alespoň šest měsíců po vašem plánovaném odletu ze země. Na letišti můžete být vyzváni, abyste prokázali dostatečné finanční prostředky, zajištěné ubytování či předložili zpáteční letenku. Povolenou dobu pobytu nelze až na výjimečné případy prodloužit.

Co smíte převážet

Obecně neplatí pro dovoz do země žádná zvláštní pravidla. Věci pro osobní potřebu smíte převážet v přiměřeném množství, přísně zakázány jsou narkotika, pornografie a výbušniny. Za výbušniny se považují například i petardy. Předchozímu schválení podléhá dovoz střelných zbraní a střeliva, telekomunikačních zařízení, rostlin a zvířat. Ze země je zakázáno vyvážet starožitnosti, napodobeniny Buddhy (výjimkou jsou menší sošky běžně dostupné ve stáncích) a náboženské předměty. Příslušné povolení ale většinou zajistí již samotní prodejci.  Dále je zakázán vývoz zvířat, střelných zbraní a pochopitelně narkotik. Ze země byste také neměli odvážet více než 50 000 thajských bathů.

Očkování

Pro vstup do Thajska není povinné žádné očkování. Pokud plánujete dovolenou v turistických oblastech jako je Pattaya či Phuket, určitě se bez něj obejdete. Chcete-li během své dovolené cestovat i do odlehlejších částí Thajska, doporučujeme očkování proti hepatitidě A, B, břišnímu tyfu a případně encefalitidě. V některých oblastech Thajska se vyskytují komáři přenášející malárii. Žijí obvykle v bažinatých místech a lesích, aktivní jsou pouze v noci. Při běžném pobytu se s nimi tedy nesetkáte a z nákazy malárií nemusíte mít strach.

Správné chování

Thajci jsou velmi příjemní, milí a usměvaví lidé. Pokud budete dodržovat několik jednoduchých zásad slušného chování, nebudete s nimi mít nejmenší problém. Je důležité, abyste i v nepříjemných situacích zachovali klid a v žádném případě na Thajce nekřičeli ani nezvyšovali hlas. Takové chování je považováno za velmi hrubé a neuctivé.

Hlava člověka je v Thajsku považována za sídlo duše. Je krajně nepřípustné dotknout se hlavy cizího člověka. Pozor, toto platí i pro děti, pohladit thajské dítě po hlavě je tedy rovněž nepřijatelné. Platí také pravidlo, že by se ženy neměly dotýkat mnichů.

Thajsko je královstvím, v jehož čele stojí Bhumibol Adulyadej (Ramou IX.). Panovník i celá jeho rodina v zemi se těší velké úctě. Jakýkoliv projev proti panovníkovi, členům královské rodiny či monarchii se tvrdě trestá, a to i v případě cizinců.

Při vstupu do chrámů a paláců volte vhodné oblečení. V minisukni a tílku vás dovnitř určitě nepustí. Obecně se požaduje, aby byla zakrytá alespoň ramena a kolena. Zároveň je vyžadováno, aby si návštěvníci před vstupem na posvátná místa sundali boty. I při pohybu ve městě volte raději méně nápadný oděv, kterým nebudete nikoho pobuřovat.

Půjčování dopravních prostředků

Mnoho turistů se během své dovolené rozhodne půjčit si skútr, motorku či vodní skútr. Velmi často pak dochází k tomu, že půjčovny při vracení požadují po turistech extrémně vysoké částky za údajné poškození vozu. Je důležité trvat na původní domluvené ceně, ale jak již bylo řečeno, bez křiku. Na policii se v tomto případě neobracejte, obvykle stojí na straně půjčovny.  V žádném případě nedávejte v půjčovně do zástavy svůj cestovní pas či jiné doklady. Půjčovny je pak používají k vymáhání neoprávněných částek.

Zásuvky

V Thajsku se používají zásuvky s napětím Napětí je 220/230 V. Do zásuvek můžete použít adaptér se dvěma plochými hroty, případě české zástrčky se dvěma kolíky bez uzemnění.

Fotografování

Místní lidé se fotografují obvykle rádi, vždy je ale předem požádejte o svolení a následně je odměňte několika Bathy. Ve většině muzeí můžete fotografovat za poplatek, v místech, kde je to zakázané, ale tento zákaz respektujte. Mohlo by se vám také stát, že vám hlídač fotoaparát zabaví.

Rozhodli jste se pro dovolenou v Thajsku? Vyberte si svůj zájezd.