Tunisko je častým cílem českých turistů, které láká na své nekonečné písčité pláže a průzračně čisté moře. Pokud se i vy chystáte na dovolenou do této destinace, přečtěte si důležité informace a rady na cestu do Tuniska.

Podmínky vstupu do země

Pokud cestujete do Tuniska s cestovní kanceláří, vízum si zajišťovat nemusíte. Během svého pobytu však nesmíte vycestovat pryč ze země, ani na výlet. Pokud cestujete samostatně, vízum si musíte opatřit. Víza vydává Velvyslanectví Tuniské republiky v Praze. Pro cestu do Tuniska budete pochopitelně potřebovat také cestovní pas. V případě dovolené organizované cestovní kanceláří musí být váš pas platný ještě alespoň tři měsíce po plánovaném opuštění země, v případě individuální cesty šest měsíců. Pro cestu do Tuniska není povinné žádné očkování, očkovací průkaz tedy potřebovat nebudete. Při vstupu do celního a pasového pásma musí turisté předložit vyplněnou registrační kartu. Obvykle ji obdržíte ještě v letadle. Úředník vám vrátí její spodní část, kterou odevzdáte při odletu z Tuniska.

Co smíte převážet

Turisty často zajímají podmínky dovozu alkoholických nápojů a cigaret. Jejich množství je upraveno následovně: Jedna osoba smí do Tuniska převážet maximálně 2 litry 25% alkoholu nebo 1 litr nápoje s obsahem alkoholu vyšším než 25 %, 400 kusů cigaret, 100 kusů doutníků nebo 250 g tabáku. Omezeno je také povolené množství parfému a toaletní vody – ¼ litru parfému nebo 1 litr toaletní vody na osobu.

Zakázán je dovoz i vývoz tuniských dinárů. Cizí měnu smíte dovážet v maximální hodnotě asi 30 000 Kč, pokud s sebou vezete větší sumu peněz, musíte o tom informovat při celní kontrole.

Vývoz živočichů či rostlin z Tuniska podléhá povolení ministerstva zemědělství, k vývozu antických předmětů je potřeba povolení ministerstva kultury.

Jaké peníze vyměnit

Tuniskou oficiální měnou je tuniský dinár. Jak již bylo řečeno, dovoz jeho dovoz je do země zakázán, a tak si budete muset peníze vyměnit až na místě. Vyměňovat můžete v bankách nebo směnárnách, kurs je každý den vyhlašován státem, je tedy ve všech zařízeních stejný. Nejlepší je vyměňovat USD nebo eura. K výměně budete muset předložit pas a dostanete stvrzenku, kterou si pečlivě uschovejte. V případě, že peníze nestihnete utratit před svým odjezdem a budete je chtít vyměnit zpět například na eura, budete ji potřebovat.

Pitná voda

Ačkoliv Tunisané vodu v hotelích považují za pitnou, vy ji raději nepijte. Zdraví škodlivá není, ale když na ni nejste zvyklí, mohla by vám způsobit zbytečné zažívací potíže. Na čištění zubů vám určitě postačí, ale k pití si kupujte vodu balenou. Vždy raději překontrolujte, zda je uzávěr neporušený.

Jak cestovat po Tunisku

Pokud chcete Tunisko trochu poznat a rozhodnete se tak učinit na vlastní pěst, máte několik možností. Jednou z nich je půjčení automobilu. S jeho zařízením vám pomůže váš delegát nebo obsluha recepce hotelu. Půjčení stojí obvykle  40 až 80 dinárů na den, ale samozřejmě záleží na půjčovně. Některé půjčovny akceptují český řidičský průkaz, ale policisté příliš benevolentní nebývají. Pokud tedy plánujete cestovat po Tunisku autem, doporučujeme si předem vyřídit mezinárodní řidičský průkaz. Auto vždy dostanete s plnou nádrží a sluší se, abyste ho s plnou nádrží také vrátili.

Další možností je cestování autobusem. Do autobusů se nastupuje zadními dveřmi, za kterými sedí prodavač jízdenek. Jízdní řády, pokud existují, bývají spíše orientační, Tunisané nikdy nikam nespěchají.

K přesunu můžete využít také služeb Taxi. Vozy taxislužby bývají žluté a zastavují se mávnutím ruky, tak jak to znáte z amerických filmů. Taxíky, které mají nápis Tutles Mutles, mají celostátní licenci a bývají dražší, než taxíky, které mají licenci pouze lokální. Na ceně za cestu je dobré se dohodnout předem. Taxikáři v takových případech obvykle ani nezapínají taxametr.

Nakupování

Na tuniských tržištích je běžnou praxí smlouvání. Pokud se na některé chystáte, určitě si předem rozměňte peníze. Když vyndáte velkou bankovku, obchodníci budou ceny snižovat jen velmi neochotně. Navíc byste se nemuseli dočkat vrácení peněz. Pokud chcete smlouvat, nemluvte německy. Prodejci jsou zvyklí, že Němci nesmlouvají a ceny nasazují velmi vysoko.  Nesmlouvá se pochopitelně v luxusních obchodech a také v potravinách. Některé obchody mají nápis „Fix Price“ značící, že ceny jsou fixní, nicméně i tady někdy se smlouvání uspějete.

Jelikož je Tunisko muslimskou zemí, alkohol v běžných obchodech s potravinami neseženete. Prodává se pouze ve specializovaných prodejnách, nicméně v hotelích je běžně k dispozici.

Zásuvky

V Tunisku se obvykle používají dvoukolíkové zásuvky s napětím 220 V/50 Hz. Výjimečně se můžete setkat i s napětím 110 V, potom je potřeba transformátor.

Fotografování

Tak jako v mnoha jiných zemích je v Tunisku zakázáno fotografovat vládní, policejní či vojenské objekty, ale i letiště, přístavy, mosty a železnice a podobné strategické body. Zákaz fotografování se vztahuje také na všechny uniformované osoby, jako jsou policisté či vojáci. Nikdy nefotografujte modlící se osoby. Od roku 1980 je zakázáno fotit židovské objekty, do jejichž blízkosti je obvykle zakázán i vstup.

Ještě nemáte vybranou svou dovolenou ? Podívejte se na naši nabídku zájezdů do Tuniska.