Plánujete dovolenou na Turecké riviéře nebo prodloužený víkend Istanbulu? Pak vás určitě zajímá, jak si svou cestu užít v pohodě a bez problémů. Tady jsou rady na cestu do Turecka!

Podmínky vstupu do země

Pro české turisty platí od 1. 2. 2012 bezvízový vstup do Turecka. Po dobu 90 dní mohou pobývat v zemi za účelem turistiky a během těchto 90 dní mohou u úřadu guvernéra provincie, ve které se nacházejí, zažádat o prodloužení této doby až na dalších 180 dní. Pokud cestujete do Turecka za jiným účelem, než za turistikou, musíte si opatřit vízum.

Pokud se do Turecka vydáte autem, na hranicích vám bude vozidlo zapsáno do pasu. Respektive do pasu osoby s oprávněním řídit vozidlo. Pokud řidič není uveden v technickém průkazu jako majitel, vyžadují turecké celní orgány plnou moc od majitele vozu, která opravňuje přítomného řidiče vozidlo používat. Pokud vám hraniční kontrola nezapíše vozidlo do pasu automaticky, trvejte na tom! Předejdete tím případným komplikacím při opouštění země. Vozidlo je do země vpuštěno na 180 dní a nemůže ji opustit bez zapsaného majitele/řidiče s plnou mocí a stejně tak majitel/řidič nesmí zemi opustit bez vozidla, pokud nepředloží potvrzení, že vozidlo bylo v zemi přihlášeno, popřípadě uloženo do celního skladu.

Kde a jaké peníze vyměnit

Oficiální měnou Turecké republiky je turecká lira (TRY). Jedna lira má 100 kuruşů. Aktuální kurz se pohybuje kolem 9,3 korun za Tureckou liru. V roce 2005 přešlo Turecko z používání lir na Novou liru (YNL) a zrušilo šest nul u své měny (milion lir = jedna Nová lira). V roce 2009 ovšem z Nové liry přešlo opět na „původní“, nové turecké liry.

Peníze si můžete vyměnit buď v bankách, nebo ve směnárnách. Banky většinou nenabízí lepší kurz a směna v nich zabere mnoho času. Hlavně v turistických destinacích přijímají obchody velmi často eura a americké dolary, byť s nižším kurzem, než jaký nabízejí směnárny. Před nákupem si vždy ověřte, jestli obchody cizí měny přijímají. Ve směnárnách se dá většinou směnit mnoho světových měn (od japonských jenů, po švýcarské franky), ovšem málo směnáren přijímá mince.

V Turecku jsou téměř vždy přijímány karty VISA a Mastercard, American Express velmi málokdy. Bankomaty se nacházejí v každém městě, tím spíše v turistických destinacích. Nabízejí ovládání v angličtině či turečtině, a pokud si vybíráte z banky od jiného provozovatele, než u kterého máte vedený účet, bude vám stržen poplatek (většinou ve výši 1 % výběru).

Spropitné

10% spropitné v restauracích je standardní, ovšem rozhodně není nutné a není neslušné, pokud spropitné nezaplatíte. Běžné placení v restauracích probíhá tak, že vám číšník přinese obálku s účtem a vy do ní vložíte peníze. Poté číšník obálku odnese a přinese ji s penězi, které přesně dorovnají účet. Pokud chcete nechat spropitné, nechte část peněz v obálce a se zbytkem odejděte, pokud spropitné nechávat nechcete, odejděte se všemi penězi z obálky. Nejedná se o nezdvořilost a jedná se jen o vaši volbu. Některé restaurace rovnou účtují service charge, v tom případě spropitné navíc odpadá úplně.

Supermarkety zaokrouhlují na 5 kuruşů, protože menší mince jsou vzácné a v oběhu se jich moc nevyskytuje. Taxikáři automaticky zaokrouhlují o liru výše, ovšem pokud se na drobné zeptáte, vyplatí vám zpět přesně.

Jak nakupovat

Smlouvání patří k turecké kultuře a obecná poučka je, že kde není cenovka, smlouvá se. Nesmlouvejte v luxusnějších obchodech, hotelech, o lístky na autobus atp. Srazit cenu o polovinu svede s troškou praxe každý a ve většině případů jde cena dotlačit ještě níže.

Fotografování

Vyhněte se fotografování jakýchkoli vojenských objektů, vojáků a jejich přímého okolí. Pokud uvidíte nápis „Fotograf yapmak yasak!“, fotografování je zakázáno.

Zásuvky

V Turecku narazíte na evropský typ zásuvek s 220 volty a 50 Hz. Některé hotely mohou mít na pokojích americký typ zásuvek.

Časový posun

Turecko leží na východ od České republiky a je v jiném časovém pásmu. Česko je v UTC +1, Turecko v UTC +2, takže hodinky si posuňte o jednu hodinu dopředu.

Omezení vývozu

Do Turecka a z Turecka lze vyvézt max. 10 000 EUR, či ekvivalent této sumy. Zakázán je vývoz starožitností starších 100 let a při vývozu koberce je nutné předložit dokument o zakoupení. Detailní výpis ohledně omezení dovozu a vývozu naleznete na stránkách ministerstva zahraničí.

Klíšťata

V Turecku se vyskytuje klíšťová encefalitida a krymsko-konžská hemorragická (krvácivá) horečka, obě nemoci přenáší klíšťata. Po cestách do přírody dbejte zvýšené opatrnosti a vždy zkontrolujte, že jste si klíště nepřinesli.

Důležitá telefonní čísla

Policie: 155
První pomoc: 112
Hasiči: 110
Jandarma (četníci): 156
Asistenční linka pro zahraniční turisty (v provincii Antalya): 17

Teď vás již při dovolené v Turecku nic nezaskočí. Stačí si jen vybrat zájezd a můžete vyrazit.