Česká rodina zaplatí za svou dovolenou nejčastěji částku 16 tisíc Kč. Více než polovina lidí na dovolené cíleně šetří, třetina si dokonce sama vaří. Mezi vysněné destinace mnoha Čechů se řadí Spojené státy, Karibik, Maledivy a Nový Zéland.

Šetření se Čechům nevyhýbá ani na dovolené. Téměř třetina lidí snižuje své výdaje tím, že si sami vaří. Čtvrtina tak, že na místě příliš neutrácí. Vybírá levnější variantu ubytování nebo volí zájezdy na poslední chvíli. Pouhých 14 procent Čechů v průzkumu ING uvedlo, že se na své hlavní dovolené nijak neomezují a nešetří.

Z těch, kdo letos pojedou na dovolenou nebo na dovolené už byli, ji dvě třetiny stráví v zahraničí a třetina v tuzemsku. Nejčastějším (55 procent) a nejoblíbenějším způsobem trávení dovolené je pobyt u moře nebo u vody. Pětina Čechů pojede na poznávací zájezd a aktivní dovolenou např. na kole nebo s pěší turistikou stráví 14 procent českých turistů.

Osm ze 16 tisíc utratíme za nocleh a jídlo

Největší část z dovolenkových výdajů padne na ubytování a stravování (8000 Kč) a na dopravu (2500 Kč). Výdaje v místě pobytu pak činí kolem 2000 Kč. Výrazně méně peněz dávají lidí za domácí dovolenou, ta stojí domácnost v průměru 9 tisíc Kč. Za zájezd do evropských destinací Češi nejčastěji platí 19 000 korun. Náklady spojené s dovolenou mimo Evropu se pohybují v průměru kolem 37 500 Kč.

A jaký zájezd si letos vyberete vy?