Přinášíme článek o tom, jak si správně vybrat dovolenou, podle čeho hodnotit nabídky a množství dalších užitečných informací. Zkrátka – edukativní desatero!

1.) Jak funguje nákup online

Nákup na TravelPortal.cz začíná vyhledáním dovolené podle vašich požadavků. Nabídky můžete vybírat dle počtu osob, typu stravování, cílové země či destinace, nebo například věku dětí, které s vámi jedou. Následně zvolíte termín, během kterého chcete dovolenou absolvovat a odešlete nezávaznou objednávku. Obratem vám bude doručen email s návrhem smlouvy o zájezdu, dobou platnosti vaší rezervace a platebními podmínkami. Následnou úhradou se vaše objednávka stává závaznou. V případě jakýchkoliv dotazů k vaší objednávce, vám budou na telefonu či chatu nápomocni naši specialisté.

2.) Jaký je rozdíl mezi cestovní kanceláří a agenturou?

TravelPortal.cz je cestovní agentura – shromažďuje a porovnává nabídky cestovních kanceláří a pomáhá tak svému zákazníkovi s výběrem dovolené. Přebírá přitom veškeré akční ceny a slevy tak, aby zajistila svým klientům nejnižší možnou koncovou cenu. Nespornou výhodou cestovní agentury je znatelně větší nabídka zájezdů.

3.) Kdy je ten správný čas začít plánovat dovolenou?

Vždy! V případě že máte oblíbený hotel nebo destinaci, určitě pravidelně kontrolujte nabídku First Minute – zajistíte si tak nízkou cenu a bohatý výběr termínů. Tuto kategorii můžeme také doporučit pokud máte od zaměstnavatele pevně stanovené termíny dovolené. V případě, že můžete odjet na poslední chvíli, určitě vyzkoušejte Last Minute zájezdy, budete překvapeni, za jaké ceny se dá cestovat do luxusních destinací.

4.) Jak si letos vybrat správnou destinaci?

První věc, kterou si při výběru dovolené musíte stanovit, je způsob trávení dovolené. Udělejte si jasno v tom, zdali si chcete odpočinout nebo plánujete aktivitu, chcete zájezd bez stravování nebo all inclusive, případně myslete na ostatní účastníky vaší dovolené. Dnešní nabídka zájezdů uspokojí zamilované páry, aktivní seniory, uspěchané živnostníky i velké rodiny s dětmi. Mezi dlouhodobě nejoblíbenější destinace patří Chorvatsko, Turecko a Egypt, přičemž můžeme doporučit také Řecko, které je obecně považováno za exkluzivní letní destinaci, za dobré peníze.

5.) Hotely a stravování v zahraničí

V zahraničí se můžete ubytovat v apartmánech, studiích, bungalovech (s poznáváním specialit místní kuchyně v restauracích a tavernách), hotelech, či penzionech (snídaně, polopenze, plná penze), all inclusive, ultra all inclusive). Kvalita ubytování může být odlišná podle země a destinace, kterou hodláte navštívit – proto například při návštěvě Egypta doporučujeme volit hotely o jednu hvězdu vyšší úrovně, než jste zvyklí z evropských destinací. Kvalitu hotelů můžete předběžně posoudit podle hodnocení udávaného ve „hvězdách“. Ty jsou zařízení přidělovány nezávislým posuzovacím orgánem a dobře vypovídají o kvalitě služeb, se kterou se na své dovolené setkáte. Čím více má hotel hvězd, tím kvalitnější (a samozřejmě dražší) služby poskytuje.

6.) Které faktory ovlivňují konečnou cenu mojí dovolené?

Na celkovou cenu vaší dovolené má vliv mnoho faktorů – mezi hlavní patří volba destinace (čim vzdálenější, tím obvykle dražší), doba (během sezóny dražší, než mimo sezónu), kvalita hotelu (čim více hvězd, tím dražší), stáří vašich dětí (čím mladší, tím levnější, u kategorie infant, 1-2 roky často dokonce zdarma) způsob stravování (bez stravování je o mnoho levnější než all inclusive – pamatujte ovšem že i tak je potřeba se na dovolené nějak stravovat) a například také charakter nabídky (Last a First Minute zájezdy jsou vždy za výhodnou cenu). Při cestě na dovolenou nezapomínejte směnit hotovost na poptávanou měnu a vždy u sebe mějte peníze pro případ nouze.

7.) Mám povinnost před odjezdem sjednávat cestovní pojištění?

Ačkoliv to vaší povinností ze zákona není, doporučujeme tuto možnost zvážit. Náklady na zdravotní péči v zahraničí se mohou vyšplhat na desítky tisíc korun a často je běžné celoroční pojistky (například u kreditních karet) neproplácí v plné výši. Vyjednat cestovní pojištění je přitom přes TravelPortal velice jednoduché a nemusíte kvůli němu sahat hluboko do kapsy.

8.) Předtím než odejdete

Před vaším odjezdem na zaslouženou dovolenou doporučujeme zkontrolovat především:

 • platnost cestovních dokladů
 • sjednat cestovní pojištění a nezapomenout připojištění pro storno
 • ověřit vízovou povinnost do země, kterou plánujete navštívit
 • dohledat základní údaje o zemi a tamních zvyklostech
 • nepodcenit přípravu vaší peněženky a směnit alespoň část vašeho rozpočtu na dovolenou ještě před odjezdem na požadovanou měnu

9.) Tipy pro ideální dovolenou

Relax u moře – Mezi nejpopulárnější destinace bude letos opět patřit Řecko, Turecko, Tunisko a Egypt.

Poznávání evropských metropolí – Doporučujeme eurovíkendy v Paříži, Londýně, Římě a Barceloně.

Rodiny s dětmi – Speciálně upravené hotely s dětskými kluby pro rodiny naleznete v Řecku, Turecku a Egyptě.

Sportovní události – Nechte se zlákat na Premiere League (zájezdy do Anglie), La Primera Division (Španělsko), Formuli 1 (více destinací, např. Monako) či MS v hokeji (Finsko / Švédsko)

Senioři (55+) – Zajímavá je především dotovaná nabídka zájezdů do Španělska a Turecka

Pro dobrodruhy – Safari v Tanzánii, Borneo a Jáva, Dobytí jižního polárního kruhu

10.) Slovník základních pojmů

AČCKA – (zkratka pro Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur) sdružuje cestovní kanceláře a agentury, jenž se dohodly na vysokém standardu poskytování služeb v cestovním ruchu. V současné době shromažďuje více než 250 členů, jenž v minulosti zajistili stovky tisíc spokojených zájezdů.

Animátor – Animátor je osoba zodpovědná za vaši zábavu – organizuje kulturní či sportovní setkání, provází cestovatele po zajímavých místech a snaží se naplnit vaši představu o ideální dovolené. Animátoři se dělí na poznávací, společenské, sportovní a na starající se o děti. Často mluví několika jazyky, velice dobře se orientují v psychologii a baví je práce s lidmi.

All-Inclusive – Na zájezdech označených jako All-Inclusive (volně přeloženo jako „Vše v ceně“) naleznete stravování, alkohol, a mnohé další služby již v ceně. Pokud toužíte po klidné dovolené – velmi doporučujeme zvážit tuto možnost. Naší nabídku All Inclusive naleznete zde.

Ultra All Inclusive – Speciální verze All Inclusive s rozšířenou nabídkou, která se liší hotel od hotelu. Můžete očekávat dovozní značky potravin či alkoholu, případně jiné, nadstandardní služby v ceně zájezdu.

Super All Inclusive – viz. Ultra All Inclusive

Check in/out – Check-in je nezbytná součást příjezdu na letiště či hotel. Zjednodušeně řečeno jde o uplatnění svojí rezervace v daném letadle nebo letovisku. Součástí tohoto procesu může být zadání osobních informací, rutinní prohlídka zavazadel nebo složení finanční zálohy. Platnost přihlášení je stvrzena vaším podpisem. Check-out je opačný proces – odhlášení se před návratem domů.

Cestovní agentura – Nabízí zájezdy cestovních kanceláří za aktuální ceny. Svým působením se snaží cestovatelům zjednodušit hledání a organizaci jejich dovolené. Na TravelPortal.cz pro vás máme nejefektivnější porovnavač nabídek na trhu, atraktivní soutěže, hry a profesionální uživatelskou podporu, jenž vám ráda pomůže s výběrem dovolené.

Cestovní kancelář – Cestovní kancelář je organizátorem zájezdů – zařizuje přepravu, hotel a péči o zákazníky. Nabídky od cestovních kanceláří shromažďuje cestovní agentura.

Smlouva o zájezdu – Uzavírá se mezi cestovatelem a cestovní kanceláří. Obsahuje vaše údaje, údaje cestovní kanceláře, termín odjezdu, cenu, destinaci a další parametry zájezdu, který jste si vybrali.

Delegát – Pobývá delší dobu v destinaci a pomáhá řešit problémy, které při vaší dovolené mohou nastat. Vyzná se v místní legislativě a je připraven poradit při pojistných, právních či jiných mimořádných záležitostech. Často také delegáti vydávají podrobné příručky, které si mohou cestovatelé prostudovat a lépe se tak připravit na svoji dovolenou.

Destinace – Destinace jsou cíle turistického ruchu a vždy se nacházejí kolem významných míst – ať již z hlediska kultury (Brusel, Londýn), sportu (Alpy) nebo díky příznivému počasí (Tenerife). Jejich fungování je velice přizpůsobeno zájmu ze strany turistů a proto se můžete spolehnout, že v nich naleznete kvalitní zázemí pro vaši dovolenou.

First minute – Pokud dopředu víte, kam chcete je na dovolenou (nebo máte například oblíbený hotel), doporučujeme využít rezervace zájezdu z kategorie First Minute. Při koupi dovolené s předstihem totiž nebudete mít problém s obsazeností a volnými termíny, ale navíc narazíte na zajímavé ceny. Pro inspiraci doporučujeme navštívit naší nabídku zájezdů First Minute. Prodej dělíme na letní (listopad–duben) a zimní období (březen–červenec).

Pojištění proti úpadku – Povinné pojištění, jenž je nezbytné k provozování cestovní kanceláře. Zaručuje bezpečný návrat turistů ze zahraničí v případě, že dojde k finančním problémům organizátora zájezdu. Umožňuje také vrácení peněz klientům, jenž složili zálohu (či plnou cenu) a na dovolenou se dosud nevypravili. Na TravelPortal.cz spolupracujeme pouze s cestovními kancelářemi, jenž každý rok prokážou platnost tohoto pojištění.

Sezóna – Je období, během kterého se z destinace stává ideálním místo pro vaši dovolenou. Ať již z hlediska počasí, tak i z vedlejších důvodů (například karneval v Riu). Dávejte pozor na horší výběr volných termínů a větší zatížení hotelových kapacit – doporučujeme se připravit včas, s naší nabídkou First minute zájezdů. Pokud preferujete klidnější dovolenou, můžeme vám doporučit spíše cestování mimo sezónu, kdy jsou letoviska prázdnější a ceny nižší.

Přehled sezón pro nejnavštěvovanější destinace:

 • Egypt – březen – listopad
 • Řecko – květen – říjen
 • Tunisko – březen – říjen
 • Bulharsko – červen – září
 • Turecko – květen – říjen
 • Maroko – březen – říjen
 • Španělsko – červen – září

Infant – Jedná se o označení pro dítě do dvou let (výjimečně i do tří). Ve většině případů má tato skupina cestování zdarma.

Vízum – Je dokument povolující vstup nebo opuštění určitého území. Obvykle je ohraničen časovou dobou (například vízum na měsíční pobyt). Po jeho vypršení je nutné opustit území státu, nebo zažádat o prodloužení. Může mít podobu samostatného listu, razítka nebo formuláře vlepeného do cestovního pasu.

Příklady zemí s vízovou povinností:

 • Rusko (před odletem, cena cca. 1200 Kč)
 • USA (je třeba mít biometrický pas, vízum a registraci v systému ESTA za cca. 14 $)
 • Egypt (cca. 15 $ řeší se při přistání)
 • Srí Lanka (doporučujeme před odletem)
 • Kapverdské ostrovy (zřízení – cca. 1200 Kč v ČR / 45 EUR na místě)

Příklady zemí bez vízové povinnosti:

 • Tunisko
 • Španělsko
 • Bulharsko
 • Thajsko
 • Turecko

Last minute – V případě, že se umíte přizpůsobit a hledáte nejvýhodnější nabídky, kategorie Last minute, je ta správná volba pro vás. Naleznete v ní zájezdy s blízkým datem odletu (obvykle v řádech dnů i hodin) s omezeným výběrem míst, ale za exkluzivní ceny. Při placení doporučujeme použít platbu kreditní kartou, při které dojde na TravelPortal.cz k okamžitému vytvoření závazné Smlouvy o zájezdu. Naší nabídku Last Minute zájezdů naleznete zde.

Last moment – viz. Last-minute Super Last minute – Zájezd nakupujete den předem, nebo přímo v den odletu. Sleva se v takových případech může vyšplhat až na 40-50%.

Transparentnost – Neboli průhlednost. Při cestování s TravelPortal.cz máte vždy přehled o tom, kdo organizuje váš zájezd a jaká je konečná cena, kterou budete platit. Pro zobrazení organizátora si v detailu zájezdu najeďte myší na symbol podaných rukou.