Francouzský herec Louis de Funès, který i 31 let po své smrti patří k nejpopulárnějším komikům filmové historie, má od nynějška vlastní muzeum přímo na zámku na Loiře, kde kdysi žil.

V oranžérii neboli starobylém skleníku na zámku Clermont, který leží nedaleko Nantes na západě Francie, mají turisté možnost si prohlédnout mnohé z rekvizit, které jsou známé řadě filmových fanoušků. K vidění jsou ovšem i jeho osobní předměty, mezi nimiž mají výsostné místo Funèsovy rybářské pruty. Herec Louis de Funès byl totiž ve chvílích odpočinku vášnivým a prý i dobrým rybářem.

Co návštěvníky muzea nemine, je pohled na Funèsův klobouk nebo obrovskou baňku na kuličkové žvýkačky z filmu Rabín Jákob. Vidět mohou i jeho paruku hysterického dirigenta z filmu Velký flám včetně všech zlomených hůlek. A všude návštěvníky provází hudba například z filmu Četník ze Saint Tropez.

Vystavena je také celá řada fotografií zejména z natáčení komediálních klasik, na nichž je vidět, že se herec Louis de Funèsse svými kolegy dokázal bavit i mimo kameru. Nechybí ani dobové filmové plakáty snímků s de Funèsem nebo malá promítací místnost, kde běží sestříhané scénky, které se již nevešly do filmů.

„Musée de Louis“ bylo otevřeno v obci Le Cellier u zámku Clermont už loni v červenci, ale sestávalo všeho všudy jen ze dvou malých místností. V průběhu pěti měsíců první sezony ho navštívilo na 5 tisíc lidí. Jeho zakladatelům tak bylo hned jasné, že to nebude stačit, a dohodli se s nynějšími majiteli zámku na pronájmu oranžérie, v níž Louis de Funès kdysi vypěstoval vlastní odrůdu růže. Nyní se muzeum rozprostírá na téměř 200 čtverečních metrech a ve sbírce jsou i předměty mnoha jiných soukromých sběratelů.

Vyberte si zájezd do Francie a spojte ho třeba i s návštěvou tohoto zajímavého místa.