Nejde o žádné vandalství, ale o pomoc legendární stavbě, která by se tak měla znovu blýskat do širokého okolí.

Už počtvrté během své existence dostane indický Tádž Mahal dočasnou „omítku“ z bláta. Tato procedura by stavbě z bílého mramoru měla vrátit lesk a odstranit zažloutlé skvrny. Informovaly o tom internetové stránky britského BBC.

Naposledy podstoupil Tádž Mahal ošetřující proceduru v roce 2008. Díky nedaleké ropné rafinérii a průmyslu ve městě Agra na stavbu proslulého mauzolea působí vysoká míra znečištění. Procedura potrvá asi dva měsíce a bude stát 230 tisíc dolarů.

Omládne Tádž Mahal díky jílu?

Bahnitá lázeň je už vyzkoušeným způsobem opravy inspirovaným tradičním způsobem, při němž si indické ženy udržovaly mladistvý a přirozený lesk tváře. Postižená místa stavby budou natřena dvoumilimetrovou vrstvou jílu, která na mramoru přes noc zaschne. Zbytky hlíny, která do sebe vtáhne nečistoty, pak budou odstraněny měkkými nylonovými kartáči a omyty destilovanou vodou.

Tádž Mahal nechal postavit indický císař Šáhdžahán na památku své milované manželky Mumtáz Mahal po její smrti při porodu čtrnáctého dítěte. Stavba trvala dlouhých 22 let (v letech 1632 – 1654) a pracovalo na ní 20 tisíc dělníků. 73 metrů vysoký pomník, jehož barva se mění podle postavení slunce, byl v roce 1983 zařazen na seznam kulturních památek UNESCO. Před sedmi roky, v červenci 2007, pak byl Tádž Mahal zařazen mezi nových sedm divů světa.

Monumentální chrám lásky můžete navštívit v rámci svých cest po Indii.