Každá země na světě se ráda pyšní svým gastronomickým bohatstvím. Nejinak tomu je v Řecku, kde vám poškádlí chuťové pohárky celou řadou pokrmů. Stále si nemůžete zvolit cílovou destinaci své letošní dovolené? Co si zkusit vybrat tzv. přes jídlo. Spousta vynikajících tradičních pochoutek vás čeká v Řecku. A některé z nich si můžete velice rychle a jednoduše připravit sami doma. Gyros – ať už kuřecí, vepřový nebo nejtradičnější jehněčí – a k němu omáčku tzatziki si připravíte z následujících surovin.

Recept na gyros s tzatziki

Není toho mnoho – 300 g masa, koření na gyros, olivový olej, česnek, bílý jogurt (nejlépe řecký), salátová okurka, kopr, citrónová šťáva, pepř a sůl.

Postup:

Maso na gyros pokrájíme na nudličky, a vmícháme ho do marinády z koření na gyros, olivového oleje a česneku. Necháme marinovat aspoň 3 hodiny v chladničce.

Mezitím máme dost času na přípravu tzatziki, kdy z najemno nastrouhané okurky vymačkáme přebytečnou vody. Smícháme ji s jogurtem a rozetřeným česnekem. Přidáme dle chuti kopr, citrónovou šťávu, sůl, pepř a na závěr vmícháme trochu olivového oleje. Promíchanou směs dáme také vychladit.

Na závěr maso osmahneme a podáváme s vychlazenými tzatziki. Jako příloha se v Řecku nejčastěji podává pita chleba, vhodná je i čerstvá bílá bageta a stále častější je také kombinace s hranolky.

Přejeme vám dobrou chuť a krásný pobyt v některém z mnoha řeckých letovisek.

gyros s omáčkou tzatziki