V prvních měsících roku se pokaždé nemůžeme dočkat, až spatříme první sluneční paprsky. Jsme po nich doslova lační, neměli bychom však zapomínat, jak se při pobytu na slunci správně chovat?

Sluneční paprsky, respektive sluneční záření, naší kůži prospívá, ale zároveň i velmi škodí. Pobyt na přímém slunci pokožku velmi zatěžuje, a proto je nutné ji chránit a ošetřovat speciálními ochrannými přípravky (opalovací krémy, spreje atd.) a dodržovat několik zásad pro správné slunění.

1, Vyhýbejte se prudkému slunci a zbytečně se nevystavujte účinkům slunečního záření mezi 11. a 15. hodinou, kdy je jeho intenzita nejvyšší.

2, Ochranné přípravky na pokožku aplikujte zhruba 30 minut před pobytem na slunci. Při delším pobytu u vody nebo na přímém slunci pak zhruba vždy po 2 hodinách vrstvu krému na vašem těle obnovte. Rozhodně tím ovšem nebudete prodlužovat délku ochrany, ale budete ji pouze udržovat.

3, Při aplikaci krému či spreje nezapomeňte na citlivá a rychle se opalující místa jako nos, ušní boltce, šíje, boky nebo nárty. Zvlášť důsledně a pečlivě chraňte před slunečními paprsky malé děti.

4, Zvolte vždy vhodnou ochranu pro svůj fototyp pleti a vzhledem k místu svého pobytu. Druhy pleti jsou rozděleny do šesti fototypů, které mají své charakteristické vlastnosti a způsoby reakce na slunce. Obyvatelé České republiky mají nejčastěji fototyp číslo 2 a 3.

Fototyp číslo 1
Lidé s bělostnou pletí, množstvím pih a světlýma očima. Mají často narezlé či takřka bílé vlasy. Vše je způsobeno nedostatkem pigmentu. Při pobytu na přímém slunci se totiž okamžitě spálí. Pro tento typ kůže se doporučuje maximální ochranný faktor.

Fototyp číslo 2
Jeho nositelé mají rovněž světlou pleť s pihami a světlými vlasy. Také oni se obtížně opalují, proto by měli používat krémy s vysokými faktory.

Fototyp číslo 3
A do třetice světlý typ pokožky, která však už vydrží na slunci delší dobu. Lidé s tímto fototypem mají většinou hnědé vlasy. Při slabé nebo nevhodné ochraně i u nich dojde vcelky rychle ke spáleninám.

Fototyp číslo 4
Lidé, kteří disponují tímto fototypem, nemají s pobytem na slunci žádný problém. Od přírody mají tmavší pokožku, oči i vlasy, jelikož mají dostatek pigmentu. Příkladem jsou například jižanské národy v Evropě.

Fototyp číslo 5
Nositelé tohoto typu mají velmi tmavou pleť, vlasy i oči a na slunci se takřka nikdy nespálí. Tento druh pokožky mají například arabské národy.

Fototyp číslo 6
Lidé s fototypem číslo 6 mají velmi tmavou kůži, oči i vlasy. S pobytem na slunci nemají sebemenší problém. Tento typ pokožky mají většinou černoši.

5, Používejte krémy s ochranným faktorem minimálně 15 (v domácích podmínkách), u moře nebo na horách, kde je intenzita slunečního záření vyšší, pak volte vyšší faktory. V případě dětí neváhejte v prvních dnech pobytu na dovolené sáhnout po opalovacím krému s faktorem 50.

6, Ve vaší výbavě k vodě by kromě ochranného krému a pitného režimu nikdy neměly chybět ani sluneční brýle a pokrývka hlavy.

7, Po opalování se nezapomeňte osprchovat a ošetřit pokožku přípravky po opalování, Kůži hydratují, uklidňují, zvláčňují a příjemně ochlazují.

V příštím článku o vlivu slunečních paprsků na lidský organismus si povíme, co dělat v případě slunečních spálenin. Vždyť dovolenou, kterou si vybereme, chceme strávit pokud možno bez problémů.