Když si za cíl svého letního odpočinku zvolíte Egypt, tak máte jistotu slunečného počasí, čistého moře a řady turisticky zajímavých míst. Dovolená v této severoafrické zemi je plná nezapomenutelných okamžiků. Pojďme si představit alespoň 10 zážitků, které vás tam čekají.

Giza Necropolis

Archeologická lokalita s Cheopsovou (nebo také Velkou) pyramidou necelých 10 kilometrů od centra města Gíza (25 km jihozápadně od Káhiry). Jde o jediný dochovaný z původních sedmi divů světa a zároveň i o největší turistické lákadlo v Egyptě. V blízkosti se nachází další dvě pyramidy – Rachefova, Menkaurova – a také Velká sfinga, největší socha na světě vytesaná z jednoho kusu kamene.

Jízda na velbloudu

Mezi jeho hrby si užijte jiný, trochu netradiční pohled na pyramidy, nebo se stanete členem pouštní karavany. Jízda na velbloudu rozhodně patří mezi 10 zážitků, které si nesmíte nechat ujít.

Káhira

Tady si nesmíte nechat ujít muzeum egyptských starožitností. Najdete zde sbírku více jak 120 tisíců egyptských artefaktů. Součástí vaší exkurze po hlavním městě by měla být i Citadela, tedy historické opevnění Káhiry, které bylo postaveno ve 12. století.

Hurghada

Hurghada je největší turistické letovisko na pobřeží Rudého moře, s krásnými plážemi a perfektními podmínkami pro potápění. Pod hladinou moře můžete obdivovat až 400 druhů korálů.

Luxor

Muzeum pod širým nebem. Navštivte chrám v samém srdci města. Zde budete uchváceni z nástěnných hieroglyfů a z uliček lemovaných malými sochami sfing.

Karnak

Na konci severní části Luxoru najdete největší chrámový komplex v Egyptě, na jehož výstavbě se podílela většina významných faraonů. Počítejte, že prozkoumávání starobylých krás vám zabere několik hodin. Navíc komplex je otevřen do pozdních večerních hodin. Noc tady propůjčuje místu zvláštní magii.

Údolí králů

Na západní straně Nilu, jen několik kilometrů od Luxoru, se nachází proslulé pohřebiště egyptských faraónů a mocných šlechticů. Věřte, že mystika zdejšího prostředí vás uchvátí.

Zádušní chrám královny Hatšepsut

Jižně od Údolí králů na váš čeká další velkolepé místo. Zádušní chrám královny Hatšepsut je sám o sobě velmi vzrušující, ovšem abyste si vyhlídku z chrámu zasloužili, je třeba zdolat zhruba pětačtyřicetiminutovou cestu přes kopce a poušť. Nemějte obavy trasa je velmi dobře značena. Pohled z chrámu vám zůstane v paměti velmi dlouho.

Plavba po Nilu

Desítky luxusních lodí plují trasu mezi Luxorem a Asuánem každý den, na lodi tak strávíte čtyři dny. Lodě jsou špičkově vybaveny, nabízí veškerý komfort, který při cestě potřebujete. Lodní vstupenky je možné zakoupit v přístavu v Luxoru.

Asuán

Toto město bývá často nazýváno bránou do Afriky, najdete ho jižně od Luxoru, a zastávku zde byste při vašem putování Egyptem si rozhodně neměli minout. Už proto, že oproti turistickému mumraji v Gize a Luxoru, vás zde očekává jistě vytoužený klid a čas na rozjímání a probírání svých egyptských zážitků.


Foto: ETA