V letošním roce se letní dovolená oproti loňsku Čechům prodraží. Na vině je oslabení domácí měny. Za dovolenou si tak připlatíme zhruba o 3,7 procenta více.

Díky intervencím ČNB z listopadu loňského roku se kurz české koruny posunul až k hranici 27 korun za euro. Ve srovnání s loňskem tak většina zahraničních dovolených přijde české turisty dráž. Klesající kupní sílu koruny Češi nejvíce pocítí v relativně dražších destinacích, jako jsou Rakousko, Německo a Francie.

Česká tisícikoruna má v zahraničí hodnotu 855 Kč, jak vyplývá ze studie Trendy v cestování pro letní sezonu 2014, kterou zpracovala UniCredit Bank. Přitom před deseti lety byla tato reálná hodnota ještě o 82 korun nižší. V dlouhodobém horizontu tak Češi bohatnou, tuzemská kupní síla je o deset procent vyšší než před vstupem do EU. Při cestách směrem na západ si tak čeští turisté mohou dovolit utrácet více než v roce 2004.

Kde nás tedy čeká levnější dovolená?

Jedinou zemí, kde meziročně vzrostla kupní síla Čechů, je Turecko, kde hodnota tamní měny dramaticky klesla. Bulharsko, Maďarsko a právě už zmiňované Turecko patří mezi trojici zemí, kde letos dovolená vyjde levněji než v Česku. I přesto pro Čechy dlouhodobě zůstává nejoblíbenější dovolenkovou destinací Chorvatsko, tam je cenová hladina srovnatelná s českou.