Přesně rok poté, kdy se do vzduchu vznesl nejmodernější letoun Airbus s označením A350, představil tento francouzský výrobce novinkový koncept pro letadlo budoucnosti. Vize s názvem Smarter Skies – Chytřejší nebe ukazuje podobu vzdušných korábů v roce 2050.

Letecká doprava je jako odvětví stále na vzestupu a jeden ze dvou hlavních hráčů, francouzský výrobce letadel Airbus, přemýšlí, jak technický pokrok a léta inovací přenést do většího komfortu a řešení, které budou splňovat nároky na dopravu za čtyři desítky let.

Jak se za následujících cca 40 let může změnit letadlo? Airbus představil koncept, v němž ukazuje, že dost. Prezentované návrhy představují letadlo jako pohybující se hotel s celou řadou možností vyžití během mnohdy dlouhých přesunů.

Luxus, pohodlí, zábava

U letadel budoucnosti by se cestující měli dočkat maximálního luxusu a dokonalého pohodlí. V airbusu by měla být panoramatická okna, aby se každý cestující (nejen ti na místech u okénka) mohl během letu kochat dokonalým výhledem z letadla na mraky, zemi, nebo při nočním letu na hvězdy.
Airbus budoucnosti - kokpit

Pohodlnější cestu si pasažéři budou moci užívat i díky zdokonalení aerodynamických sedadel, v nichž bude regulovatelný nejen jejich sklon a tuhost, ale budou poskytovat třeba i masáž. Při mnohahodinových letech cestující jistě ocení i možnost vyžití v části letedla vyhrazené pro zábavu. V tomto palubním prostoru bude možnost posedět se skleničkou na baru, ale třeba i zahrát si golf na virtuálním greenu.

Celý koncept letadla by sestaven jako eco-freindly, tedy s respektem všech aspektů životního prostředí a v co nejužším souladu s přírodou, která je ostatně hlavní inspirací tohoto návrhu. Airbus ve svých vizích a úvahách předpokládá, že by se podobné letadlo budoucnosti mohlo ve vzduchu objevit někdy kolem roku 2050.

Airbus budoucnosti - golf

„The Future Airbus“ ve svých plánech dále uvádí, že v této době bude uskutečňováno zhruba 30 milionů letů ročně a každý z nich by mohl být zkrácen průměrně o 13 minut, což by přineslo roční úsporu 9 milionů tun leteckého paliva.

Prozatím si vyberte z pestré nabídky leteckých zájezdů a na dovolené si můžete představovat cestování „chytřejším nebem“ za čtyři desítky let.

Foto: Airbus