Každý správný cestovatel ví, že jakmile jeho kroky povedou do exotikou zavánějících destinací, tak nikdy nevyráží bez potřebného očkování. Jaké vakcíny jsou pro kterou oblast potřebné? Je vyžadované povinné očkování? Poradí vám náš „očkovací“ seriál, který otevíráme v turisticky velice oblíbeném Thajsku.

Thajsko leží v jihovýchodní Asii a patří k častým turistickým cílům. Užít si zde můžete jak nádhernou plážovou dovolenou, tak procestovat zemi v rámci poznávacích zájezdů. Ještě než nasednete do letadla, je dobré se na pobyt náležitě připravit. K této přípravě samozřejmě patří i očkování.

Žádné povinné očkování

V Thajsku není žádné povinné očkování, může ale být vyžadováno potvrzení o očkování proti žluté zimnici (1 dávka na 10 let), a to při příjezdu z rizikových oblastí jejího výskytu (subsaharská Afrika, Latinská Amerika). Při příletu z Evropy (nebo po více než 6 dnech od opuštění endemické oblasti) toto očkování není potřebné.

Základní očkování pro každého

Virová hepatitida (nebo také žloutenka) se dá očkovat jak společně pro typy A a B (3 dávky poskytují dlouhodobou až doživotní ochranu), tak samostatně ve dvou dávkách (s odstupem 6 – 12 měsíců) pro typ A a ve třech dávkách ve schématu 0-1-6 měsíců pro typ B. Ve všech případech jde o dlouhodobé až doživotně chránící očkování.

Mezi základní cestovatelská očkování patří i to proti břišnímu tyfu. Od dvou let věku se může aplikovat jedna dávka, která má účinnost na 3 roky. Prakticky samozřejmostí je kontrola platnosti přeočkování proti tetanu. V tomto případě se aplikuje jedna dávka každých 10 – 15 let bez věkového omezení.

Další doporučená očkování podle místa a situace

Meningokoková meningitida má několik typů a těm je i přizpůsobeno očkování. Nejkomplexnější vakcína postihující typy A, C, Y, W-135 se aplikuje od jedenáctého roku věku v jedné dávce na 10 let. Vakcína proti typům A + C je vhodná už od dvou let a má účinky po dobu 3 let, pro mladší dvou let je určena vakcína proti typu C, která je na 10 let.

Zejména pro individuální cestovatele a při stravování v pouličních restauracích jistě oceníte možnost látky proti choleře a průjmům, která se aplikuje ve formě dvou dávek nápoje s dvouletou účinností. Každý cestovatel nad 40 let by měl podstoupit přeočkování proti záškrtu. Jde o jednu dávku minimálně na 10 let a není pro ni stanoveno žádné věkové omezení. Hlavně při pobytu na venkově a v odlehlejších oblastech je doporučené očkování proti vzteklině, které se aplikují na třikrát v odstupu 7 resp. 21 dnů po prvním očkování. U dlouhodobých pobytů nebo při návštěvě venkova zejména v letním období dešťů jsou vhodné i dvě dávky očkování proti japonské encefalitidě. Aplikace v odstupu 28 dnů vám vydrží na 2 roky.

Ostatní možná rizika

Při cestování místními hromadnými dopravními prostředky (vlak, letadlo, autobus) hrozí přenos i dalších nemocí jako např. chřipky, pneumokokové infekce nebo planých neštovic. Podle konkrétní epidemiologické situace je potřeba zvážit i tato očkování.

Rozhodnutí ohledně druhu a způsobu očkování proti malárii, tzv. antimalarické chemoprofylaxe, patří do kompetence odborníka. Je závislé např. na přesné oblasti pobytu, ročním období, plánovaných aktivitách nebo zdravotním stavu cestovatele. V suchém období preventivní užívání antimalarické chemoprofylaxe není nutné. Bez rizika infekce je hlavní město Bangkok, všechny oblíbené a navštěvované ostrovy a pobřežní turistické oblasti a střední Thajsko. Naopak pří pobytu na severu země v pohraničí s Myanmarem, Kambodžou a Laosem je antimalarická profylaxe potřebná celoročně. V této oblasti se vyskytuje rezistence původce malárie na přípravek Lariam.

Dále je při pobytu v Thajsku doporučeno zejména v období dešťů používat účinné repelentní přípravky a pokud možno se vyhnout rizikovým pohlavním stykům z důvodu vysokého výskytu sexuálně přenosných chorob.

Užitečné kontakty v Thajsku:

Emergency call center
(Policie, Hasiči, Záchranná služba) : 191

Velvyslanectví
Adresa: 71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd., 10330 Bangkok
Telefon: +66/22509223, 22509224
E-mail: bangkok@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/bangkok

Honorární konzulát
Adresa: 44 Chalerm Prakiat R. 9 Road, 83000 Phuket
Telefon: +66-(0)76-249400 linka 1501
E-mail: phuket@honorary.mzv.cz

Honorární konzulát
Adresa: 54/1 Tambon Yangnerng, Chiang Mai 501 40 Amphoe Saraphi
Telefon: +66-(0)8-4191-5440