To, že jsme to s „opékáním“ na slunci přehnali, zjistíme podle několika příznaků. Zejména jde o červenou, oteklou, horkou a velmi bolestivou kůži. V závažnějších případech dojde k výsevu drobných svědících a praskajících pupínků, nejtěžší formou jsou pak horečka, silné bolesti hlavy a závratě.

Podle výše popsaných kritérií se i samotné sluneční spáleniny rozdělují. Lehká spálenina se vyznačuje mírným zarudnutím. Při střední spálenině se už na kůži tvoří malé puchýřky. Těžká spálenina je charakterizovaná purpurově rudou pokožkou, zimnicí, horečkou a velkou citlivostí na dotyk.

Délka slunění vyvolávajících tyto obtíže se mění v závislosti na individuální kožní pigmentaci (v minulém článku popisované fototypy), ročním období, zeměpisné poloze a denní době. Příznaky se objevují postupně během pár hodin.

Jak ulevit podrážděné pokožce?

Použití krému a emulzí po opalování má být běžným zakončení každého slunění. Při slunečních spáleninách ale naše pokožka potřebuje něco navíc. Základem je na nic nečekat a jednat.

Nejdříve pokožku zvlhčujte. Omyjte ji vlažnou nebo studenou vodou. Vhodné jsou i obklady ze studené vody, máte-li možnost, využijte i led. Obklady je nutné vyměňovat po několika minutách, protože rychle zteplají.

Spáleniny pomáhá dobře hojit panthenol, který je běžně v prodeji v lékárnách. Také hustý průzračný gel obsažený v listech aloe vera je chladivý a hojivý balzám na sluncem spálenou kůži. K urychlení hojení můžete otevřít tobolku s vitaminem E a nanést přímo na spáleniny.

Vynikající zklidňující účinky mají mléčné bílkoviny. Proto už v radách našich babiček bylo použít jogurt, tvaroh nebo syrovátku. Ověřenou metodou je přikládat tenké plátky zeleniny a ovoce. Nejlépe poslouží salátová okurka nebo brambora, stejně působí i plátky jablek. Zklidňující a horkost vytahující účinky má i zelený čaj a obklady z něj.

Důležitý je pitný režim. Organismus se musí bránit před dehydratací (ta je přímým následkem spálenin), a tak je nutné tělu dodávat co nejvíc tekutin. Při vážnějších komplikacích, kdy má postižený současně zimnici, bolesti hlavy, závratě, horečku nebo v případě, kdy se na kůži objeví velké puchýře, je nutné vyhledat pomoc lékaře.

Dost bylo poučování, zbývá už jen popřát krásnou a bezproblémovou dovolenou, kterou si můžete vybrat právě na Travelportal.cz.