Egyptská vláda se snaží ochránit národní starověké památky i pro příští generace. Bude turistům ukazovat jejich repliky. Nyní přišel na řadu Tutanchamon, respektive jeho hrobka.

V egyptském Údolí králů v Luxoru otevřeli napodobeninu hrobky farao­na Tutanchamona z 18. dynastie egyptských králů. Podle ministra pro cestovní ruch Hišáma Zaa­zúa by to mělo pomoci uchránit originální hrob před davy turistů a přilákat návštěvníky do Luxoru.

Do původní hrobky, která se nachází nedaleko od své kopie, bude podle agentury AP vstup stále možný, ale za vyšší vstupné. Zatímco do repliky návštěvníci zaplatí za vstupenku v přepočtu 140 korun, originál budou moci spatřit za dvojnásobnou cenu.

Tutanchamon by měl určitě radost

Tutanchamonova hrobka je stará 3 tisíce let a patří k 63 známým hrobům v Údolí králů. Je první ze vzácných památek egyptské historie, jimž se egyptské úřady rozhodly takto prodloužit životnost. Po Tutanchamonově hrobce mají následovat repliky posledního místa odpočinku dalších slavných panovníků starého Egypta – například faraona Sethiho nebo královny Nefertari, vládců z 19. dynastie.

Egyptě vás kromě Údolí králů čeká spousta dalších historických skvostů, stačí si vybrat zájezd podle vašich požadavků.