Podle průzkumu ERV Evropské pojišťovny vyjíždí bez cestovního pojištění do zahraničí 14 % Čechů, což je každý sedmý cestovatel. Počet hlášených škod z ciziny přitom neustále roste, stejně jako jejich cena.

Během tří letních měsíců nahlásí klienti 55 % všech pojistných událostí. Nejčastější diagnózy zůstávají stejné jako v předchozích letech: gastroenteritida (střevní problémy), záněty uší a očí, kožní problémy a sluneční alergie. Nejvíc pojistných událostí hlásí klienti z Egypta, Řecka a Turecka. V Egyptě je dokonce dvakrát více škod než v ostatních destinacích. Zvyšuje se i procento repatriací, tedy návratů do vlasti. Zajímavé také je, že roste počet zpožděných zavazadel, počet zcela ztracených zavazadel naopak klesá.

Lidé častěji ruší zájezdy

Počet celkových škod vzrostl meziročně o 3 %. Významně také roste podíl škod ze storna zájezdů. Lidé si tuhle možnost odstoupení od zájezdu pojišťují stále častěji, protože své dovolené nakupují dříve. Podíl škod ze storna pak už téměř dohání medicínské škody. Zatímco v roce 2012 činila storna 34 % z objemu vyplacených škod, za rok 2013 to bylo už 45 procent.

Až milionové doplatky za zásah záchranářů a lékařskou péči

Mnozí lidé spoléhají jen na Evropský průkaz zdravotního pojištění, což je velmi riskantní. Některé úrazy v zahraničí si mohou vyžádat i zásah vrtulníku, nemluvě o nákladné lékařské péči. To vše s sebou přináší nemalou finanční zátěž, kterou nelze plně pokrýt z veřejného zdravotního pojištění. Doplatky se tak mohou vyšplhat až na miliony korun. Když uvážíme, že týdenní cestovní pojištění vyjde na několik set korun, jde o zanedbatelnou investici, která umí vyřešit opravdu závažné problémy.

Evropský průkaz zdravotního pojištění má i další limity. Pokud se vám na dovolené stane úraz, můžete sice uplatnit nárok na základní zdravotní péči, ale pouze ve zdravotnických zařízeních, která jsou financována z veřejných zdrojů. Nikdy nemáte jistotu, že se v lokalitě, kde trávíte dovolenou, takové zařízení nachází. Úrazy bývají navíc často spojeny s nákupem léků na předpis, za které můžete v zemích Evropské unie zbytečně doplácet až několika tisícové částky.

Ochrana dítěte před riziky úrazu v zahraničí

Plánujete dovolenou v zahraničí, na kterou vezmete i své dítě? Cestovní pojištění dětí je nezbytností a zodpovědní rodiče dopředu počítají s tím, že pobyt na dovolené dává dětem mnoho příležitostí k nejrůznějším úrazům. K úrazu může dojít při koupání v moři (např. když dítě omylem stoupne na ježka), při pádu během cyklovýletu nebo hraní na hřišti a pořádně dokáže potrápit také bolavý zub. Rozsah pojistných rizik při pojištění dětí je stejný, jako by si cestovní pojištění sjednával dospělý.

Na pojistných limitech nešetřete

Na limitech pojistného plnění pro cesty do světa není rozumné šetřit. „Cestovní pojištění by mělo odpovídat podmínkám země, do níž turisté míří,“ radí odborníci.