Na jih od Kanárských ostrovů, na západ od nejzápadnějšího mysu kontinentální Afriky, leží souostroví Kapverdy, ostrovní stát s perfektními podmínkami pro dovolenou po celý rok. Jaké očkování je ale před cestou do tohoto ostrovního ráje nutné?

Žádné povinné očkování není na Kapverdách vyžadováno. Jen kdybyste nepřilétali z Česka, ale z oblasti subsaharské Afriky nebo Latinské Ameriky, budete se muset prokázat záznamem o očkování proti žluté zimnici.

Cestovatelský očkovací základ

Za to jsou vítány základní očkování každého cestovatele. Proti virové hepatitidě A a B jsou vakcíny společné (3 dávky poskytují dlouhodobou až doživotní ochranu), nebo také samostatné ve dvou dávkách (s odstupem 6 – 12 měsíců) pro typ A a ve třech dávkách ve schématu 0-1-6 měsíců pro typ B. Ve všech případech jde o dlouhodobé až doživotně chránící očkování.

Očkování proti břišnímu tyfu se od dvou let věku aplikuje v jedné dávce na tři roky. Jedna dávka každých 10 – 15 let je uplatňována i ve vakcíně proti tetanu. Mezi další doporučená očkování se řadí meningokoková meningitida, zejména pro mladé lidi v kontaktu s místní populací nebo při fyzické námaze. Na opak pro starší cestovatele ve věku 40 + je při kontaktu s místní populací doporučena jedna dávka na deset let proti záškrtu. V této dávce je možné i případné přeočkování proti černému kašli.

Další možná rizika spojená s cestováním

Při soukromém přesunu místními hromadnými prostředky hrozí přenos i dalších nemocí jako jsou např. chřipka, pneumokokové infekce nebo plané neštovice. Za jisté epidemiologické situace (např. zimní sezóna, neprodělané neštovice) je potřeba zvážit i tato očkování. Při cestách na Kapverdské souostroví preventivní užívání antimalarické profylaxe, tedy přípravku proti malárii, není nutné.

Důležitá je samozřejmě prevence, sestávající v důsledné osobní hygieně a dodržování pravidel hygieny stravování. Epidemiologický význam mají infekce přenášené hmyzem a členovci, a tak je doporučeno používat repelentní přípravky.

Užitečné kontakty:

Honorární konzulát
Adresa: Condomínio MIRAMAR, Bloco B -2 Andar Esquerdo, Palmarejo Baixo – Ilha de Santiago, Cidade da Praia, Praia
Telefon: +238/9912966 /mobil
E-mail: praia@honorary.mzv.cz

Důležité telefonní linky:
nemocnice: 130, hasiči: 131, policie: 132

Velvyslanectví
Adresa: Rua Pero de Alenquer, 14, 1400-294 Lisboa
Telefon: +351/21/3010487
E-mail: lisbon@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/lisbon