Malta je pro mnoho Čechů stále ještě plně neobjevenou a neprobádanou středomořskou destinací, která je přitom vzdálena pouhé dvě a půl hodiny letu z Prahy. Nepatří mezi klasický turistický triumvirát Chorvatsko, Řecko, Turecko, ale je zajímavou destinací, která dokáže překvapit. Ideální utajená perla Středomoří.

Malta je skvělou destinací pro aktivní turisty, kteří chtějí cestovat a poznávat kulturní a historické skvosty, ale i zdejší gastronomii. Oběd nebo večeře ve zdejších restauracích překvapí nevšedním kulinářským zážitkem. Najdeme tady památky staré až 5 tisíc let. Hlavní město Valletta postavené v roce 1565 je barokní perlou ostrova a je jednou ze tří maltských památek zapsaných na seznamu UNESCO. Dalšími dvěma jsou megalitické chrámy a Hypogeum – rozsáhlý podzemní posvátný prostor, vytesaný do skály a budovaný postupně 1300 let.

Pokud chcete být na Maltě opravdu nezávislí, je nejlepší půjčit si auto, aspoň na pár dní ze svého pobytu. Na Maltě jsou skoro všechny renomované půjčovny, které mají pobočky po celém světě. Jen pozor, nejen volant, ale i vše ostatní je na Maltě v silničním provozu obráceně.

Bez auta se ale můžete vydat na malebný sousední ostrov Gozo, který je oázou klidu a pohody, dobrého jídla a pití. Lidé jsou tu jiní, jsou otevření a nikam nespěchají. Trajekt odjíždí z Cirkewy každých 40 minut, jízda trvá pouhých 20 minut. Při příjezdu vás okouzlí malebný přístav Mgarr plný kotvících rybářských loděk. První zastávkou mohou být už zmiňované chrámy Ggantija Temples, vůbec nejstarší samostatně stojící stavby na světě.

Na Maltě najdou to svoje turisté všech věkových skupin. Jaro a podzim je ideálním pro seniorské skupiny. Jaro je mimo jiné vhodné pro incentivní (motivačně vybízející) pobyty a každoročně se sem sjíždí mnoho významných podniků, které zde organizují školení a konference pro své zaměstnance. Výhodou Malty je skvělá letecká dostupnost nejen z Prahy, ale ze všech evropských metropolí.

V letním období je kromě klasické plážové turistiky Malta zajímavá pro studenty anglického jazyka. Angličtina je na Maltě, vedle maltštiny, druhým oficiálním jazykem. Každoročně se na zdejší jazykové kurzy sjíždí několik desítek tisíc studentů ze všech koutů světa.

Při dovolené je ale hlavní věnovat svůj čas i odpočinku na pláži. Pobřeží Malty je hodně skalnaté, ale najdete tu i písečné pláže, mnohé z nich právě díky skalám naprosto soukromé a neobjevené turisty. Tak krásný pobyt ve Středomoří.