Dovolená v Řecku je ideální volbou nejen pro milovníky pohody, koupání v moři či nádherných písní. Na své si však přijdou i labužníci, kteří tuze rádi ochutnávají nejrůznější kulinářské speciality. Jestliže zavítáte do Helénské republiky, což je oficiální název tohoto pohostinného státu ležícího v jižní Evropě, rozhodně vyzkoušejte dezert zvaný baklava.

Řecko baklava

Odkud vlastně baklava pochází?

Jedná se o sladký a poměrně tučný zákusek, který obsahuje vrstvy těsta filo a sekané ořechy slazené sirupem nebo medem. Baklava je přitom tradiční pokrm s bohatou historií. Ta však není zcela přesně zdokumentována – hlásí se k ní hned několik etnických skupin. Jako nejpravděpodobnější se ukazuje varianta, že baklava je turkotatarského původu. Její aktuální podoba prý byla vyvinuta v kuchyních sultánského paláce Topkapi v Istanbulu.

Baklava je v současnosti specialitou v Řecku, ale i v dalších zemích, které kdysi ovládala Osmanská říše. A nejen tam! V nejrůznějších variantách je tento zákusek oblíben rovněž v Turecku, na Balkáně, ve většině zemí arabského světa, v Íránu, na Kavkaze, v Afghánistánu a v zemích turkotatarských národů Střední Asie. Historici tvrdí, že o baklavě se již ve 2. století zmiňoval řecký spisovatel, gramatik a řečník Athénaios.

Řecko Akropolis

Další specialitou je retsina

Pravdou je, že baklavu – stejně jako další speciality světové kuchyně – můžeme ochutnat i v některých kavárnách a čajovnách v České republice. Zdaleka ne všude je však tak dobrá jako třeba v Řecku. Už jen proto, že tuzemští kuchaři často vycházejí z dostupných surovin a nikoliv z těch, které si nefalšovaná „osmanská“ baklava žádá.

A nehledě na to, že v Řecku můžeme kromě baklavy okusit například i speciálně připravené pečené maso, zeleninové saláty, sýr feta, zapékaný lilek s rajčatovou omáčkou (mussaka), vinné listy plněné ragú (dolmades) či omáčku tsatsiki. Velmi chutné a hlavně kvalitní je i tamější víno a alkoholické nápoje ouzo, retsina a Metaxa. Oblíbené je rovněž tradiční frapé, jež vzniklo právě v Řecku.