Pokud zavítáte do Maroka a tamější obyvatelé vám tam budou nabízet nápoj zvaný berberská whisky, neodmítejte je s odůvodněním, že nepijete alkohol. Tento nápoj totiž žádný neobsahuje.

Jedná se o místní specialitu, která klame svým názvem. Obsahuje totiž zelený čaj s čerstvou mátou. Ke čtyřicetiprocentnímu destilátu má tedy opravdu hodně daleko.

Marocký čaj

Nápoj, který sdružuje lidi

Pravdou je, že tento lahodný mok zlatavé barvy sdružuje lidi. Jeho popíjení se dá přirovnat k rituálu – Maročané ho mají ve zvyku konzumovat nejméně hodinu a zpravidla vždy v přítomnosti přátel. Podle místního přísloví by člověk měl vždy vypít tři šálky čaje – první je silný jako život, druhý sladký jako láska a třetí lehký jako smrt.

A co je důležité – berberská whisky v zimě zahřeje a v létě naopak osvěží. Je ochucena cukrem a ozdobena lístky čerstvé máty. Podává se v kovové konvičce s vypouleným víkem, nebo rovnou ve skleničce, častokrát zabalené v papíře, abyste se nespálili. Turisté, kteří ochutnali berberskou whisky poprvé v životě, často s oblibou tvrdí, že jim první doušek málem roztrhnul pusu.

Maroko - čaj

Berberská whisky zaručeně dodá energii

Příprava nápoje je poměrně jednoduchá. Do zpravidla kovového čajníku se nasype hodně jemného zeleného čaje společně s čerstvou mátou. To vše se zalije úměrným množstvím vody, v níž se rozpouští obrovská homole cukru. Intenzita nápoje, který se nalévá z výšky do malých skleniček, je neuvěřitelná. Dokáže člověka doslova nakopnout!

Jestliže se rozhodnete pro dovolenou v Maroku, tedy nejzápadněji položené zemi v severní Africe, jež v sobě mísí vliv arabského, afrického a evropského světa, nezapomeňte – kromě jiných specialit – ochutnat i berberskou whisky.