V řadě rychlých občerstvení po celé České republice si můžeme – kromě klobás, hamburgerů, smaženého sýra či kuřecích křídel a stehen – zakoupit také kebab. Mnozí z nás na něj nedají dopustit, zato jeho cena není často příliš lákavá.

Zatímco v některých provozovnách za kebab zaplatíme až 90 korun, v Turecku je běžně k mání za třetinu! A co je podstatné – zpravidla je vyroben z mnohem kvalitnějších surovin než v tuzemsku.

V Česku jíme náhražky

Loňský průzkum v České republice, do kterého se zapojila rovněž turecká komunita, nedopadl ani trochu lichotivě. Výsledkem totiž bylo zjištění, že maso do kebabáren se dováží v podobě zmražených polotovarů. Jinými slovy – Döner kebab v české verzi obsahuje ve většině případů pouze kusy neidentifikovatelné růžovo-šedivé hmoty.

Majitelé fast foodů tuto nelichotivou skutečnost obhajují faktem, že připravovat kebab z čerstvého masa je příliš nákladné. Maso se totiž musí naložit do speciálního koření, vzápětí prosolit a poté nechat odležet. A pro tyto úkony jsou z logických důvodů nezbytné velké skladovací prostory, které stánkaři obvykle nemají k dispozici.

Prodej kebabu v Turecku

Nejen kebab je cenově výhodný

Jestliže máte v plánu pochutnat si na pravém, čerstvém a zároveň cenově přijatelném kebabu a současně váháte, kam se vydat na dovolenou k moři, je naprosto ideální volbou Turecko. Kebab v pita chlebu do ruky ve vnitrozemí běžně seženete v přepočtu za 25 Kč, v turistických oblastech plus minus za 35 Kč. K tomu není třeba cokoliv dodávat…

Turecko - pláž

A kolik stojí jiné potraviny? Chléb 4 až 8 korun, kilo rajčat 20 až 25 korun, kilo pomerančů kolem 30 korun, balená voda přibližně 10 korun. Levné je však v Turecku i jiné zboží – koženou peněženku koupíme za 60 korun, kalhoty za dvě stovky a například vlněný svetr za 300 korun. A to je přece „těžce na pohodu“!