Když se řekne krokodýl, většina z nás znejistí, některým doslova naskočí husí kůže. Toto ne zrovna roztomilé zvíře, konkrétně nelítostný predátor žijící zejména v tropických oblastech Afriky, Asie, Ameriky i Austrálie, zkrátka nahání strach už od pohledu. Není divu – neplánovaný střet s ním ve volné přírodě znamená téměř jistou smrt. V Česku se s některými druhy krokodýlů můžeme setkat v zoologických zahradách, kde chovají vždy jen několik jedinců. Zato v proslulém Djerba Explore Parku v Tunisku, konkrétně na ostrově Djerba, jich na nás čekají rovnou čtyři stovky.

Krokodýlí farma Djerba

Strach je zcela zbytečný

Představa je to děsivá, ale bát se rozhodně nemusíme. I navzdory tomu, že se jedná o nejznámější a zároveň největší druh Krokodýl nilský (Crocodylus niloticus), jenž za vhodných podmínek může dorůst délky až 7 metrů a hmotnosti 1100 kilogramů. Zkušení zaměstnanci tamější – největší středozemní – farmy mají všechny svoje „mazlíčky“, z nichž většina měří kolem čtyř metrů, pod kontrolou. Jednak krokodýlům každé odpoledne zajišťují dostatečný přísun potravy, aby se jim nesbíhaly sliny na zástupy turistů, a jednak zde panují přísná bezpečnostní opatření. Rodiče s dětmi jistě ocení skutečnost, že – při troše štěstí – mohou na vlastní oči vidět i to, jak se krokodýli líhnou z vajec. Velmi strhující podívanou je rovněž odpolední krmení krokodýlů.

Krokodýlí farma v Djerba Explore Parku

Do Djerba Explore Parku, který se nachází ve východní části ostrova Djerba, byla tato zvířata dovezena z Madagaskaru. Mimochodem – oproti hojnému výskytu ve světě je u nás Krokodýl nilský velmi vzácný, například ve vyhlášené pražské ZOO jej nechovají vůbec. Není žádným tajemstvím, že v přírodě tento druh žije převážně samotářsky. Samci v období páření často napadají své konkurenty. Během dne se krokodýli zpravidla sluní na břehu, odkud při vyrušení prchají do vody. Nejaktivnější bývají za soumraku, kdy mají ve zvyku lovit. Přestože na souši působí neohrabaně, při útěku nebo útoku na kořist dokáží vyvinout značnou rychlost. Z vody se umějí vymrštit až do výšky dvou metrů.

Vchod do krokodýlí farmy na Djerbě

Djerba Explore Park nabízí i další zajímavosti

Kromě krokodýlí farmy je součástí Djerba Explore Parku také vesnička s obchůdky, kavárnami a restauracemi a muzeum Lalla Hadria. Tam se můžeme pokochat pohledem na více než 1000 exponátů zachycujících vývoj islámského umění. Unikátní expozice je rozdělena do dvou hlavních částí – první je tematicky zaměřena na světovou islámskou kulturu, druhá na exponáty z Tuniska. V parku najdeme i skanzen řemesel Djerba Heritage, jenž má za úkol turistům představit typické djerbské obydlí, starý lis na olivy, ruční tkaní či výrobu keramiky.

Výroba v Djerba Heritage

A jak se do Djerba Explore Parku dostaneme z České republiky? Ideální je spojit jeho návštěvu s dovolenou na Djerbě, kam se létá celoročně. Pěkné počasí zde převládá nejen o letních prázdninách; řada rodin, párů či jednotlivců má ve zvyku na tomto přívětivém ostrově trávit dokonce i Vánoce a Silvestra. Výlet do Djerba Explore Parku je možné si objednat v rámci většiny zájezdů na Djerbu, což se ostatně krátce po příletu dozvíme od delegáta, podrobnosti najdeme i na hotelové nástěnce. Vydat se tam samozřejmě můžeme i sami – buď pěšky, nebo taxíkem.

Exponát v Lalla Hadria Museum

Djerba Explore Park leží u majáku Taguermess nedaleko silnice vedoucí od pobřeží k městečku Midoun. Do vesničky je vstup zdarma, avšak návštěva farmy, muzea a Heritage je podmíněna koupí jednodenní permanentky ve výši 20 TND. Za dítko ve věku od dvou do 12 let zaplatíte jen 10 TND, ti nejmenší mají vstup zdarma. Vesnička je otevřena denně v období červen až září od 9 hodin do 2 hodin do rána, po zbývající část roku jen do 20 hodin. Placené atrakce jsou přístupné v létě od 9 do 19 hodin, v zimě pouze do 18 hodin.