Není žádným tajemstvím, že současná světová architektura je mnohem nápaditější a technicky dokonalejší než její česká „kolegyně“. V různých koutech zeměkoule vznikají unikátní stavby, zatímco u nás se podobné projekty (např. Kaplického „chobotnice“) mnohdy již v prvopočátku setkávají s nepochopením a konzervativními postoji.

Velmi zajímavé a hlavně značně originální budovy najdeme i v blízkosti turistických destinací, kam lidé jezdí především kvůli moři, zábavě či odpočinku. Proč ale nevidět i více než jen hotel, bazén, obchůdky, restaurace a pláž? Bezesporu nejatraktivnějším objektem nacházejícím se na oblíbeném ostrově Tenerife je Auditorium na Tenerife (Auditorio de Tenerife „Adán Martín“). Pojďme se o něm dozvědět něco více!

Auditorium v Santa Cruz de Tenerife

Hudební i konferenční centrum

Avantgardní budova, jejímž autorem je světově uznávaný španělský architekt, inženýr a umělec Santiago Calatrava, se stala doslova symbolem ostrova Tenerife. Ve svých útrobách skrývá nejen velkou koncertní síň, v níž se nachází 1658 míst k sezení, ale i komorní hudební sál se 428 místy. Stavba zároveň slouží jako konferenční centrum.

Auditorium si můžeme prohlédnout, když navštívíme hlavní město Santa Cruz de Tenerife. To leží na východní straně ostrova, na břehu Atlantického oceánu. Calatravův jedinečný objekt je postaven v postmoderním stylu a je charakteristický svou betonovou skořepinovou střechou ve tvaru ohnutého trojúhelníku, o 60 metrů převyšující okolní domy. Před vlastní budovou se nachází prostor Plaza Alisios, kde se konají představení open air.

Auditorio de Tenerife „Adán Martín“

Objevilo se také na poštovních známkách

Realizace dokonale asymetrického kolosu, který se nachází na více než dva hektary velkém pozemku mezi přístavem a parkem Parque Maritimo a který byl otevřen v září roku 2003, trvala téměř šest let. Úkolem nebylo postavit jen pouhé kulturní středisko, ale zároveň vytvořit dynamické, monumentální dílo, jež by se stalo stěžejním architektonickým skvostem celé oblasti.

Tento záměr se vydařil bravurně. Auditorium je považováno za nejlepší moderní stavbu na Kanárských ostrovech a dokonce bylo oficiálně zařazeno mezi šest nejvýznamnějších reprezentativních děl španělské architektury, které byly vyobrazeny na poštovních známkách.

Santa Cruz de Tenerife

Stavba se podstatně prodražila

Myšlenka týkající se realizace koncertní haly na Tenerife se zrodila v 70. letech minulého století. Dlouho však byla nejasná nejen otázka financování, ale i volba místa. V roce 1979 byl pověřen architekt Antonio Fernández Alba, aby budovu navrhl, jenomže projekt se nerealizoval. V 80. letech došlo k radikální proměně čtvrti Los Llanos. Bouraly se staré dřevěné domy; vedle výškových domů a nákupních center vyrostla výstavní hala navržená Calatravou.

Mezi nově vzniklou čtvrtí a přístavem se našlo také místo pro auditorium. V roce 1989 dostal Calatrava zakázku na stavbu nové koncertní a kongresové haly, která se ve finále prodražila – z původních 30 milionů € na 72 milionů €. Slavnostního uvedení do provozu se zúčastnila královna Sofie a princ Felipe. Polský skladatel Krzysztof Penderecki dirigoval k tomuto účelu napsanou skladbu pro fanfáry a orchestr.

Pokud si chcete Auditorium na Tenerife prohlédnout i zevnitř, můžete tak učinit ve všední dny od 10 do 15 hodin nebo v sobotu od 10 do 14 hodin.