O Černé Hoře je obecně známo, že je to republika nacházející se v jihovýchodní Evropě na pobřeží Jaderského moře. A že sousedí s Chorvatskem, Bosnou a Hercegovinou, Srbskem, Albánii a Kosovem. Už zdaleka ne každý ví, že byla prohlášena ekologickým státem. Zřízeno zde totiž bylo pět národních parků. Hned z několika důvodů se tedy tato – z velké části hornatá – země řadí mezi nejideálnější evropské přímořské lokality, kde lze strávit báječnou letní dovolenou. V této souvislosti se nabízí poměrně logická otázka: Vyznáte se v jídelních lístcích tamějších restaurací? Pokud ne, tady je malá nápověda. Začněme například čevapi (ćevapi), na které narazíte skoro všude.

čevapi Černá Hora

Čevapi nápadně připomíná české čevabčici

Název tohoto pokrmu naznačuje, že se jedná o originální a nefalšovanou předlohu pro české čevabčici. Jak chutná to černohorské? Skvěle! Tento grilovaný pokrm z mletého masa (zpravidla hovězího, nebo také jehněčího, vepřového či smíšeného) je specialitou převážně v zemích jihovýchodní Evropy, respektive na Balkáně.

Čevapi má většinou podobu pěti až deseti malých šišek, jež jsou podávány buď samostatně na talíři, anebo v chlebových plackách (lepinje či somun), častokrát s nakrájenou cibulkou, zakysanou smetanou, tvarohem, kajmakem (ovčí sýr), ajvarem (čalamáda z červených paprik s lilkem, česnekem a chilli), mletými červenými papričkami a solí. Čevapi neboli balkánské karbanátky jsou obdobou tureckého kebabu, dokonce i jejich název je odvozen od slova kebab. Doporučujeme ochutnat!

džigerica Černá Hora

Dalším jídlem, jež mají v nabídce na každém kroku, je džigerica (djigerica). Tedy velké a šťavnaté kusy jater, speciálně grilovaných tak, že je na první pohled nerozeznáte od běžného masa.

čorba

Mezi polévkami jednoznačně dominuje čorba (chorba), která je oblíbená i v okolních zemích a která například v Bulharsku obsahuje zejména maso, fazole a koření. V Černé Hoře se jedná o poměrně hustou polévku na zeleninovém základu. Najdeme v ní kousky masa a zeleniny. Jedince, kteří nemají ve zvyku se příliš přejídat, chorba mnohdy zcela spolehlivě nasytí natolik, že si již neobjednávají hlavní jídlo, případně si posléze vystačí s menším salátem, předkrmem či dezertem.

pršutGurmány nejspíš nadchne urnebes

dalším pokrmům, na nichž si můžeme v Černé Hoře pochutnat, patří rovněž pršut (typická sušená šunka, jež se podává nakrájená na co nejtenčí plátky), pljeskavica (smažená placka obsahující různé druhy mletého masa; často je posypaná kajmakem), nebo například urnebes (mírně pikantní salát, který připomíná pomazánku; obsahuje tvaroh i pálivé koření).

pljeskavica

Mezi oblíbené nápoje v Černé Hoře se řadí turska kafa (miniaturní turecká káva), Knjaz Miloš (nakyslá sycená minerálka) či rakije (silná pálenka).

rakije