Někdo má rád holky, jiný zase vdolky. A jsou tací, kteří by kvůli dvěma deci jedinečného či vzácného vína i přes plot skočili. Mnohem příjemnější variantou je zaletět si například na ostrov Madeira.

Zkrátka spojit příjemné s užitečným – prožít skvělou dovolenou v zahraničí a zároveň ochutnat unikátní víno, které se na portugalském ostrově ležícím v Atlantickém oceánu vyrábí již od 17. století.

Ostrov Madeira

Za vše mohou mořeplavci

Světově proslulý mok madeira se řadí mezi exotická dezertní vína. Je zcela jedinečný nejen díky své chuti a geografickému původu, ale i způsobu výroby. Ten byl údajně objeven náhodou. Mořeplavci při cestě z Evropy doplňovali na ostrově Madeira rovněž víno, jež bylo při průjezdu rovníkovými oblastmi zahříváno až na teplotu 45 stupňů Celsia. Po následném zchlazení získalo specifické chuťové vlastnosti.

Hroznové víno Madeira

Jak tedy funguje jeho současná výroba? Na proces kvašení navazuje ohřátí ve speciálních pecích estufas. I v současnosti se tedy jedná o základní technologický postup (estufagem). Kdo žije v domnění, že madeira je „děsně sladká“, má zkreslené informace. Stejně jako většina ostatní vín i tohle se dělí na několik druhů. To nejlehčí a nejsušší se jmenuje sercial, pikantní polosuché nese název verdelho. Boal neboli bual je tmavší, polosuché víno s kouřovou příchutí. A tomu nejsladšímu, tmavému se říká malvasia. Vyráběné druhy jsou určeny pěstovanou odrůdou a také nadmořskou výškou (0 až 900 metrů nad mořem).

Víno Madeira

Víno madeira vydrží hodně dlouho

Sušší vína jsou dolihována před estufagem, sladší až po něm. Zhruba osmnáct měsíců po schlazení vstupuje víno do systému scelování solera, používaného také například u vín typu sherry. Obvyklé je dlouholeté zrání v dubových sudech. Víno madeira je dodáváno na trh nejméně tříleté, obvykle však výrazně starší. Díky dolihování a procesu estufagem se dá madeira skladovat prakticky neomezeně dlouho, a to i v láhvi, která již byla otevřena. Láhve se archivují ve svislé poloze, korek nemusí být smáčen.

Archivní víno Madeira

Madeira však není jediným vínem, které se na stejnojmenném ostrově vyrábí. V roce 2002 byla oficiálně uznána také vinná oblast Madeira VQPRD. V tomto zákonném rámci je dnes několika výrobci produkováno i víno tradičního typu. Jestliže rádi degustujete nové a unikátní druhy z celého světa, zkuste zauvažovat nad dovolenou na tomto portugalském ostrově. Ten vás jistě zaujme rovněž svou bujnou subtropickou vegetací. Turisté dokážou ocenit i jedinečnost a rozmanitost tamější flóry a fauny.

Madeira