Na tuniském ostrově Djerba lze strávit dovolenou nejen sluněním a nákupy, ale také poznáváním. Buď na vlastní pěst, anebo v rámci kolektivních výletů, které na hotelech nabízejí delegáti, můžeme navštívit například největší středozemní krokodýlí farmu a také unikátní muzeum Lalla Hadria, v němž je k vidění několik vzácných sbírek.

V muzeu Lalla Hadria spatříte šperky i císařský diplom

Světově proslulé muzeum Lalla Hadria je – stejně jako zmíněná krokodýlí farma a také skanzen řemesel Djerba Heritage – součástí rozlehlého Djerba Explore Parku, který se nachází ve východní části ostrova, a to poblíž majáku Tourgueness.

Náušnice Lalla Hadria Museum

V muzeu je vystaveno více než 1000 exponátů zachycujících vývoj islámského umění. Expozice je rozdělena do dvou hlavních částí – první přibližuje světovou islámskou kulturu, druhá zajímavé exponáty z Tuniska. Sbírek tu v současnosti najdeme celkem třináct. Velmi atraktivní je například ta, jež je věnována tradiční výrobě tuniských šperků.

Konvička Lalla Hadria

Je však dost možné, že zrovna vás více zaujme sbírka kaligrafického umění. Ta obsahuje mimo jiné i dekorativní císařský diplom z osmanského období či marocké dlaždice ze 14. až 18. století.

Kaligrafie Lalla Hadria Museum

Nechybí ani obchůdek s uměleckými suvenýry

V muzeu Lalla Hadria na Djerbě rozhodně nelze přehlédnout malý, ale zato výrazný obchůdek, kde si můžeme zakoupit i nějaký ten suvenýr, pocházející samozřejmě od současných umělců.

Lalla Hadria Museum exponát

Do Djerba Explore Parku, respektive do jeho vesničky s obchůdky, restauracemi a kavárnami, je vstup zdarma. Návštěva farmy, muzea a Heritage je však podmíněna koupí jednodenní permanentky ve výši 20 TND (cca 160 Kč). Za dítko ve věku od dvou do 12 let zaplatíte jen 10 TND, ti nejmenší mají vstup zdarma.

muzeum Lalla Hadria

Vesnička je otevřena denně v období červen až září od 9 hodin do 2 hodin do rána, po zbývající část roku jen do 20 hodin. Placené atrakce jsou přístupné v létě od 9 do 19 hodin, v zimě pouze do 18 hodin.

Pokud se chystáte na Djerbu, věřte, že se vyplatí na několik hodin oželet koupání v moři a zavítat do muzea Lalla Hadria.

Pláž na Djerbě