Rhodský kolos, třicetimetrová bronzová socha boha slunce Helia, sice už bohužel neexistuje, ale stále má pevné místo mezi sedmi divy antického světa. Ale i bez něj určitě stojí řecký ostrov Rhodos za návštěvu.

Zdejší víno má grády

Popisování zdejších krásných pláží či památek z antické doby by bylo nošením dříví do lesa, místo toho se soustředíme na několik cestovatelských tipů. Pro ty, co mají rádi dobré vínko, je vhodná zejména návštěva vesničky Embonas, kterou najdeme pod nejvyšší horou ostrova Atáviros (1215 metrů nad mořem). Mok je možné ochutnat přímo ze sudu, má tmavě rubínovou barvu a zdá se možná až příliš silný. Nicméně už Karel IV. věděl, že dělat úsudek po prvním doušku je zrádné.

Ostrov Rhodos

Pokud jde o gastronomii, převažuje zde vliv Řecka, takže na jídelníčku najdeme souvlaki, gyros, polévky, saláty a sladké pečivo. I vzhledem k vedru, které tady panuje, se jídlo podává vlažné. Z alkoholu pak nelze opomenout kromě vína i populární ouzo.

Mořské plody a ouzo na Kypru

Mniši vám zapůjčí hábit

Pro poznání ostrova je dobré najmout si auto s náhonem na všechna čtyři kola. Kamenité silnice jsou hodně úzké, i proto je zvykem před každou zatáčkou pro jistotu troubit. Na nepřístupných skalách najdeme kláštery, mezi nejzajímavější patří byzantský Moní Thárí, ukrytý dokonale před zraky lidí.

Moni Thari Kypr

Pravoslavní mniši rádi zdokonalují svou angličtinu konverzací s turisty a pyšně se chlubí kaplí vyzdobenou freskami s biblickými motivy. Co se jim vůbec nelíbí, jsou krátké kalhoty a sukně, takže každý, kdo chce dovnitř, musí holá místa patřičně zahalit. Naštěstí mají pro tento účel připravené dlouhé hábity. Dají se navléci přes oblečení, ovšem muži v nich vypadají poněkud směšně.

Acropolis Rhodos

Na Pannu Marii nedají dopustit

Nejen kutily zaujme ve vesničkách množství malých keramických dílen, které vyrábějí repliky historických artefaktů ze starého Řecka, amfory, tácky pod nápoje a další předměty, na některých najdeme i erotické motivy. Mezi vyhledávané suvenýry patří také houby vytažené z Egejského moře, šperky a výšivky.

Mořské houby Kypr

Hodně populární je tady Panna Marie. Pokud se někdo chystá jet na Rhodos okolo patnáctého srpna, kdy je výročí její smrti, měl by určitě zajet do vesničky Kremastí, kde probíhají velkolepé krojované slavnosti. Při této příležitosti si mohou – nejen věřící – výhodně koupit její sošku pro štěstí a ochranu.