Azorské ostrovy byly kvůli výhodné poloze v Atlantiku – na půl cesty mezi Evropou a Amerikou – mnohými badateli považovány za zbytky civilizace bájné Atlantidy.

Panenská příroda na každém kroku

Tato teorie se sice bohužel nepotvrdila, ale díky spoustě exotických květin, rostlin, stromů a keřů si člověk s trochu bujnou fantazií tady může připadat buď jako v ráji, anebo ve starém dobrodružném románu. K tomu přispívá i fascinující scenérie – zásahy lidských rukou do přírody jsou minimální.

Na Azory se dá přijet prakticky kdykoli, neustále je zde vlídné počasí. I teplota vody je příjemná, díky Golfskému proudu se celoročně pohybuje od 16 do 22 °C.

Flores Azorské ostrovy

Bělostné pláže i sopečné útvary

Toto souostroví se skládá z devíti ostrovů; každý nabízí turistům něco trochu jiného.

Největší je Sao Miguel se spoustou jezer a sopečných útvarů. Ty naopak nenajdeme na ostrově Santa Maria, kterému se říká žlutý. Pro něj jsou pro změnu typické zálivy lemované bělostnými plážemi. Naproti tomu Faial se může pochlubit obrovským kráterem o průměru cca dva kilometry a hloubce 400 metrů, nacházejícím se přímo uprostřed. Ten další, Pico, charakterizují lávové kužely, jezera, lesy a pastviny.

Pico Azorské ostrovy hora

Na ostrově Flores jsou až dvojnásobně vyšší srážky než jinde; leží totiž nejzápadněji, takže má jiné klima. Zato je však nejzelenější. Najdeme tady i mnoho sirných pramenů. Hodně zemědělský je Sao Jorge, kde se pěstují fazole, brambory, kukuřice, pomeranče či káva.

Furnas Azorské ostrovy

A tak bychom mohli pokračovat – každý ostrůvek, tedy i Terceira, Graciosa a Corvo, má prostě něco do sebe. Navíc jejich návštěva nezabere moc času. Ideálním dopravním prostředkem jsou horská kola, na nichž se dají ostrovy bez větších problémů projet. Některé, jako třeba ten nejmenší – jen 17 kilometrů čtverečních velký – Corvo, klidně i za pár hodin.

Faial Azorské ostrovy

Sporák je zbytečnost!

Největší zážitek, který asi jinde nezažijete, je z oblasti gastronomie. Jedná se o místní specialitu s názvem Cozido de Furnas. Jde o jakousi směs různých druhů masa, klobás a zeleniny. Všechny ingredience se uloží do obrovského hrnce a jsou i s ním zakopány asi metr hluboko do terénu ve vulkanické oblasti. Vaření tak místo kuchaře obstará rozpálená zem. Příprava je pochopitelně časově náročná, proto se doporučuje objednat si toto jídlo den předem

Jídlo Azory