Jistě se už i vám během dovolené či pracovní cesty v cizině stalo, že jste otevřeli jídelní lístek a narazili v něm na název pokrmu, který pro vás byl do té chvíle tabu. Dalším světovým jídlem, jež si na našem webu představíme, je kuskus. Ten sice není v Česku až tak neznámý, ale proč se o něm nedozvědět něco více.

Jak kuskus vypadá, ví už dneska kdekdo, ale na otázku, o co se přesně jedná a jak se vyrábí, dokáže odpovědět jen málokdo. Tady je nápověda…

Tak trochu jiná těstovina

Jedná se o spařenou a do kuliček tvarovanou krupici z pšenice, ječmene nebo prosa. Kuskus je hlavní složkou nebo přílohou mnoha jídel ze zeleniny (z rajčat, mrkve, dýně, cukety či zelí) a z masa (z drůbežího, hovězího, jehněčího, nebo také z ryb). Typickým kořením, používaným při přípravě kuskusu, je ras el-Hanout a pro ostřejší chuť se používá harissa. Studený se kuskus podává hlavně jako salát s mořskými plody nebo se používá pro přípravu taboulé (vegetariánské jídlo, někdy považované za salát). Hodí se rovněž k přípravě sladkých jídel, mísí se například s mlékem, rozinkami nebo mandlemi.

Specialita Kuskus

Kuskus proslavili přistěhovalci

Do mnoha zemí Evropy, hlavně do Francie, se dostal společně s imigranty. Je běžně k dostání v supermarketech západního světa. Například do Izraele „zavítal“ roku 1948 spolu s židovskými přistěhovalci z arabských zemí a stal se tak součástí národní kuchyně. Kuskus seženeme i u nás, ale obecně platí, že je jednou ze základních potravin severoafrické kuchyně. Pochutnat si na něm můžeme například v Maroku, Tunisku, Egyptě, Alžírsku a Libyi. Tam je zkrátka kuskus doma.

V Alžírsku ho barví šafránem

A jak se vyrábí? Krupice se nejprve rozprostře, případně se přidá trocha mouky, a postříká slanou vodou. To proto, aby pokrm nebyl nadměrně vlhký a aby se utvořily hrudky. Ty se pak dlaněmi rozdrobí na milimetrové kuličky. Po čase se schnoucí krupice spojí a utvoří zrníčka. Nakonec se kuskus suší na slunci, díky čemuž se může dlouho skladovat. Například v Tunisku se barví pomocí dýně na oranžovo a Alžírsku pomocí šafránu na žluto… V současnosti se kuskus z větší části vyrábí průmyslově jako sušený instantní produkt, který nabobtná v horké vodě. Zato v severní Africe je zpravidla připravován ručně.