Souostroví Galapágy se nachází ve východní části Tichého oceánu, a to po obou stranách rovníku. Leží přibližně tisíc kilometrů od Ekvádoru, ke kterému oficiálně patří. Tvoří ho 18 sopečných ostrovů.

Vzhledem k jedinečnosti místa vláda každoročně reguluje příval turistů, tudíž se vám vpodstatě nemůže stát, že byste narazili například na svého kolegu z práce.

Galapády ostrov

Bez průvodce ani ránu

Naleznete zde zvířata, která nikde jinde na světě nežijí. Výhodou je, že se nebojí lidí a že vás nemůže ohrozit žádný predátor, a tak je úplně normální stát vedle tuleně nebo pozorovat albatrose sedícího na vejcích. Uvidíte, že se ani nehne.

albatros galapážský

Každé dva až tři roky se jeden z ostrovů pro turisty zavře na pár let, aby zvířata zregenerovala a obnovila populaci… Galapágy připomínají pravěk. Většina ostrovů není obydlená a dostat se na ně smíte jen v doprovodu průvodce.

Fauna Galapády

Želvy sloní mají neutuchající apetit

Tak jako znáte Zakynthos díky karetám obrovským, na Galapágách najdete největší žijící pozemní druhy želv – například želvy sloní. Ty se dožívají až 150 let a váží přibližně 200 kilogramů. Po ostrově se pohybují volně, neustále se cpou vším, na co narazí, hlavně spadlou papayou nebo ostatním exotickým ovocem. Na Galapágách je vedeno 18 hlavních želv, dohromady jich můžete napočítat až šedesát.

Želva Galapády

George byl asi gay

V souvislosti se želvami se traduje jedna zajímavost. Lonesome George – tak se jmenoval želvák, který bohužel v roce 2012 zemřel, nicméně se stal ostrovní celebritou. Celý národ na něho sázel jako na rozsévače semene, aby se rod sloních želv udržel; avšak samice se Georgeovi zřejmě nezamlouvaly, tudíž žádnou neoplodnil. Zoufalí obyvatelé ho vozili z ostrova na ostrov, ale ze snažení nevznikla jediná želvička. Nakonec si z něj začali dělat legraci, že je gay. Každopádně George se stal symbolem Galapág.

Tuleň Galapády

Jeden z ostrovů je naopak plný tuleňů. Jsou jich tam opravdu stovky. Na lidi jsou zvyklí, takže jestli jste někdy snili o koupačce s ploutvonožcem, tady máte šanci! Galapágy jsou zároveň jediným místem na světě, kde mají leguány, kteří plavou v moři a navíc pod vodou.

Leguán Galapády

Foto – Markéta Schusterová