Bílé zdivo, modré dveře a modré okenice půvabně ladící s tyrkysovým mořem v pozadí, v němž se třpytí poslední večerní sluneční paprsky. Popis, ve kterém by většina turistů bez váhání hledala nějakou z malebných řeckých vesniček, bezvýhradně sedí i na malebné městečko ležící na severu Tuniska – Sidi Bou Said.

Tvořil zde i slavný malíř Paul Klee

Je to jedno z nejnavštěvovanějších míst v celém Tunisku a je k tomu dobrý důvod. Fotogeničtější lokalitu abyste totiž v této zemi pohledali. Tedy alespoň co se týče měst. A Sidi Bou Said je navíc lehce dosažitelné – leží totiž pouhých 20 kilometrů od hlavního města Tunis a v dostupné vzdálenosti od oblíbených turistických letovisek. Není se tedy co divit, že fakultativní výlety na toto místo patří k těm nejžádanějším.

Sidi Bou Said

Skutečnost, že se Sidi Bou Said nazývá městem umělců, asi není hlavním důvodem k tomu, že je mezi Evropany tolik oblíbené. Nezmínit však fakt, že zde tvořila nejen řádka známých tuniských umělců, ale například také malíř Paul Klee, známý expresionista August Macke či karikaturista Gustave-Henri Jossot, by byl tak trochu kulturní hřích.

kavárna Sidi Bou Said

Prodejci suvenýrů své zboží nevnucují

Průměrná několikahodinová návštěva modrobílého městečka obvykle zahrnuje návštěvu vyhlídky, z níž je krásně vidět přístav a západy slunce. Dobrou a levnou kávu vám pak naservírují snad ve všech kavárnách, které přiléhají k hlavní ulici. Ta vede k vyhlídce, kde na vás logicky čekají i neodmyslitelní prodejci suvenýrů, které však můžete s klidem ignorovat. Nejsou totiž tak vlezlí, jak jste asi zvyklí z tuniských letovisek. O důvod víc prohlédnout si jejich sortiment zblízka a pořídit přinejmenším nějaký ten snímek do sbírky. Při pohledu na fotografie vám málokdo uvěří, že jste nebyli v Řecku

pobřeží Sidi Bou Said