Na světě existuje řada míst, kam se většina našinců v životě nepodívá. Někomu v tom brání nedostatek financí, jinému odvaha, dalšímu obojí najednou. Pražský fotograf Jiří Rill miluje Indonésii. Když jednou za čas ušetří peníze, vydá se poznávat „turisticky neotřelé“ lokality a jejich obyvatele, faunu i flóru. Vše samozřejmě řádně nafotí. Speciálně pro TravelPortal.cz připravil sérii reportáží, které obsahují spoustu zajímavých faktů i osobních postřehů a především autorovy skvělé fotografie. Na úvod zavítáme společně s Jiřím na Sumatru.
Domorodci jsou velmi tolerantní
„Velké Sundy, Moluky, Irian Jaya a další exotické názvy – to je Indonésie. Obrovská ostrovní země s 230 miliony obyvatel se rozprostírá v Tichém oceánu přes tři časová pásma a je tvořena 17.507 ostrovy (to se dá spočítat?). Množství různých etnik z téměř 90 procent vyznává muslimské náboženství; malým podílem jsou zastoupeni i křesťané, buddhisté aj. Až na nedávné konflikty ve Východním Timoru jsou k sobě lidé velmi tolerantní, a v jedné obci lze spatřit mešitu i kostel. Proč to tak nemůže fungovat i jinde ve světě? Asi se máme ještě co učit. A pro našince je to až k nevíře – v zemi působí v zásadě pouze dvě politické strany,“ započal Jiří Rill svoje vyprávění.
Odvážnému štěstí přeje
„Ale stejně k nevíře je i to, že naprostá většina turistů směřuje výhradně na Bali. Dá se to srovnat s Thajskem a letoviskem Pataya. No nic, proti gustu žádný dišputát. Kdo chce bydlet v x-hvězdičkovém hotelu a komu se chce koupat v hotelovém bazénu, dobře mu tak, jeho věc. Ovšem zvídavý a po exotice toužící výletník raději vyrazí na méně exponovaná místa. Mezi ně rozhodně patří nejzápadnější ostrov Velkých Sund – Sumatra, opravdový ráj, kde si každý najde to své.“
Průvodce nás ochrání před nástrahami
„Především milovníci panenské přírody zde ještě mohou poznávat místa nepoznamenaná nadměrným turismem. Velká část ostrova je vyhlášena za národní parky, ve kterých místní lidé stále žijí v souladu s přírodou. Žádné lány olejových palem a kaučukovníků jako v nížinných oblastech, snad jen nevelká terasovitá rýžoviště. Tyto národní parky jsou tak rozsáhlé, že je v zásadě ani jako rezervace nepociťujeme. Například v Acehu lze v přirozeném prostředí pozorovat kriticky ohrožené orangutany. Samozřejmě vstup do některých parků je zpoplatněn a je povinností najmout si průvodce. Není to ale příliš nákladné a je to jen v našem zájmu; průvodci dobře znají objekty, které chceme spatřit, a ulehčí nám jejich hledání. Také se postarají o stravu a přenocování v pralese a varují nás před možnými riziky; zároveň nám usnadní kontakty s místními obyvateli.“
O cenách se musí smlouvat
„Startovním místem na severní Sumatře je městečko Berastagi ležící na úpatí sopky Gunung Sibayak (2.212 metrů nad mořem). Z letiště v rezortním městě Medan sem dorazíte, nejlépe taxíkem, za necelé dvě hodiny. Místní podhorské klima je pro středoevropana naprosto dokonalé – 26 °C ve dne a 18 °C v noci , což nemá chybu. Ubytování v turistické ubytovně Wisma Sibayak vám poskytne příjemný nocleh a levnou stravu v místním i evropském stylu. Buď zde, nebo v některé z mnoha místních turistických agentur si dojednáte trek na míru. Vše potřebné na cestu koupíte v místních obchůdcích, případně na tržišti. To mi připomíná – o cenách, mimo kamenné obchody, je nutné smlouvat. Jednak neutratíte zbytečně moc peněz a jednak vás místní nebudou mít za (promiňte) blba a budou si vás vážit.“
Milovníci orchidejí budou v sedmém nebi
„Pokud se nebudete pohybovat v národních parcích, doporučuji vyrazit po vlastní ose. Nakonec ať se vydáte kamkoliv, všude narazíte na krásné motýly, bohatou vegetaci a v neposlední řadě i na příjemné lidi. A když vás omrzí nezapomenutelné horské scenérie, údolní políčka, orchideje a masožravé rostliny láčkovky (místní je z žertu nazývají „condom plants“), zajeďte si zaplavat na některou pláž západní Sumatry.“
Korálové ostrůvky poznáte díky bárce
„Let z Medanu do Padangu trvá jen hodinu, ovšem rozdíl klimatu je obrovský. Ocitnete se v nefalšovaných tropech – vzduch 33 °C, voda 28 °C. Pak ještě 20 minut jízdy taxíkem na jih a jste v Bungusu; Losmen Carlos je skvělé útočiště. Ale pozor – na rozdíl od Bali tu není hlava na hlavě. A když si najmete bárku, majitel vás zaveze na některý z mnoha blízkých korálových ostrůvků, který bude se vším komfortem na tento den jen a jen váš. Taková je opravdová Indonésie.“
Tip TravelPortalu.cz:
Pokud se necítíte na to vyrazit do Indonésie „na vlastní pěst“, využijte některý z našich tipů. Ať už se jedná o dovolenou v jedné turistické destinaci, anebo o poznávací zájezd zahrnující několik atraktivních lokalit v této části světa.