Středozemních ostrovů spadajících pod řeckou správu je pomalu jako hvězd na nebi. Od těch turisticky „profláklých“, jako je Kréta či Rhodos, až po méně známé, které jsou ovšem neméně zajímavé. To se týká i miniostrůvku Lefkada v Jónském moři.

Ideálním dopravním prostředkem je kolo

Se svou rozlohou 303 kilometrů čtverečních je Lefkada vůbec nejmenší částí země. V nejširším místě měří pouhých jedenáct kilometrů, takže se dá v klidu prozkoumat za den. Přesto je lepší přizpůsobit se životu místních, kteří rozhodně nikam nespěchají. I proto je v rámci poznávání krajiny vhodné zapomenout na auto a posadit se na kolo…

Turisté obvykle začínají prohlídku ostrova návštěvou stejnojmenného hlavního města. Úzké uličky a pěší zóna s hospůdkami a obchody se ale skoro ničím neliší od jiných. Tudíž se tam výletníci většinou dlouho nezdrží a míří do vnitrozemí. Žádné památky, které by stály za řeč, tu nejsou, když nepočítáme bíle zářící mys Lefkadas, podle kterého je ostrov pojmenován. Lefkos totiž v řečtině znamená bílý.

Lefkada

Skákala tady Sapfó?

Tradovalo se, že se z něj vrhla do vln – kvůli nešťastné lásce – básnířka Sapfó, což je nesmysl. Žila hlavně na ostrově Lesbos, kde vedla dívčí školu. I když teoreticky mohla mít s některou žačkou intimní vztah, muži jí určitě nebyli lhostejní. Poměrně brzy se vdala, navíc i z té skály měla údajně skočit kvůli pohlednému mladíkovi Faonovi!

Nejkrásnější je západní pobřeží, hlavně rybářská vesnička Agios Nikitas, považovaná nejen za nejatraktivnější místo ostrova, ale zároveň i celého Řecka. Nevede k ní žádná magistrála – asi nejromantičtější přístup je z hor přes malé osady, poblíž kterých je slyšet cinkání zvonců koz a ovcí.

Skorpios

Včelí úly na každém kroku

Z jejich mléka se vyrábí výborný sýr feta, nezbytná součást všech salátů. Skoro všude jsou včelí úly, stánky s medem či olivovým olejem a také hospody. Podávají tady spíše lehká jídla – sýrové krokety, zapečený lilek a salát z jiker, a to i kvůli vedru. Na maso přijde čas až pozdě večer.

V oblibě je hlavně jehněčí a mleté maso, ryby a ke všemu víno, jež se zde ovšem pěstuje ve velmi omezené míře. Pokud jde o východní část, největší atrakcí je patrně výlet na přilehlý ostrov Skorpios (na posledním snímku), který vlastnil kdysi nejbohatší muž světa a manžel vdovy po prezidentu Kennedym Onassis