Ostrůvek La Gomera sice najdeme na Kanárech, ale moc se o něm neví. Nejsou tam totiž téměř žádné pláže ani moc hotelů, ale naopak nehostinné pobřeží, do kterého se opírají vysoké vlny.

Samotáři se mohou nerušeně toulat

Krajina si uchovává drsný ráz, tudíž je příhodná pro samotáře. Dá se toulat celý den divokou přírodou a nepotkat ani živáčka. Výjimkou je hlavní město San Sebastian, kde se nachází i muzeum Kryštofa Kolumba, jenž se právě odsud vydal šestého září 1492 na cestu do Ameriky… Unikátem Gomery je vavřínový prales (ocitl se i na seznamu UNESCO), ideální místo pro turistiku. Fyzicky zdatní jedinci na vrchol, do výšky 1.400 metrů, vyšlápnou pěšky, méně zdatní se na něj nechají vyvézt autobusem po křivolaké silnici.

San Sebastian La Gomera

Pozor na bloudění

Nedoporučuje se chodit na túru bez průvodce. I přesto, že se dají koupit mapy, zabloudit je snadné. Stačí jedinkrát sejít z cesty a můžete bloudit po pralese i několik dní, než se dostanete do obydlených končin. Navíc je všude polotma, mlha a chlad, dokonce i v létě. Staleté stromy totiž nepropouštějí téměř žádné sluneční paprsky. Na zemi, v hustém porostu, se pak pletou pod nohy nízké keře, někdy se jimi musíte „brodit“; nejde o procházku růžovým sadem, zato se ovšem jedná o nezapomenutelný zážitek.

Prales La Gomera

Je libo bydlení zdarma?

Nepodivnější úsek přijde až závěru. Jedinou možností, jak se dostat zpět, je krkolomná cesta úzkou, místy až do pasu vysokou, zato dlouhou podzemní štolou, často plnou ledové vody z okolních skal. Dá se ovšem také zůstat v některém z opuštěných stavení, těch je všude dost. Domorodci vymírají, tak se do nich může nastěhovat třeba i turista. Musí se ale spokojit jen s pramenitou vodou a žít z toho, co si vypěstuje, zásobování zde není. Krajina je bohužel tak nehostinná, že nepřeje zemědělství ani chovu zvířat, tudíž je opravdu velice těžké se uživit.

Vueltas La Gomera

Jen tak trochu si písknout

K raritě patří způsob komunikace hvízdáním, který asi vznikl z potřeby dorozumět se na větší vzdálenost. Pískavý „jazyk“ El Silbo Gomero ovládá každý starousedlík, učí se i ve škole! Dá se použít až na vzdálenost čtyř kilometrů – od varování před bouří až po drby kdo komu a s kým zahýbá… Gomera je prostě místem, kde se zastavil čas. Většina cestovních kanceláří návštěvu ostrova ani nenabízí (my však ano!), ale dá se na něj bez problémů dostat trajektem, nejlépe z Tenerife, na jednodenní výlet. Stojí určitě za to!

Skály La Gomera