Česká říčka Bělá aspiruje na titul Velepotok s nejpestřejším počtem přítoků na světě. Ve městě Pelhřimov totiž probíhá dlouhodobý rekordní pokus s názvem Voda planety Země – největší sbírka českých i světových vod, jehož iniciátorem je zdejší Muzeum rekordů a kuriozit. Lidé ze svých cest posílají, nebo dokonce osobně přivážejí vzorky vody, které se následně při vhodných příležitostech obřím trychtýřem vlévají právě do říčky Bělá.

Ararat

Vzorky z Araratu i Ománu

V současné době je v netradičním soutoku zaevidováno již přes 800 vzorků z více než 70 zemí světa. Mezi ty cennější vzorky, které zatím trychtýřem protekly, patří například voda z Ománu, ze sopky Elgon (4 321 metrů), z bájné hory Ararat, od mayských pyramid, ze sídla jeho Svatosti Dalajlámy v podhůří Himaláje, z těžko přístupné Barmy (Myanmaru), z Hongkongu či ze souostroví Santorini, které je zbytkem prastarého ostrova Théra, jenž byl zhruba v 17. století před naším letopočtem zničen silným sopečným výbuchem.

Májská pyramida

Přispět může každý

Jestliže se během dovolené, ať už vycestujete kamkoli, dostanete k zajímavé vodě (může jít o jezero, říčku, vodopád či lagunu), stačí odebrat vzorek, k němu uvést zdroj (název řeky, studánky, ledovce, oceánu), místo a datum odběru, vaše jméno a popřípadě e-mailovou adresu. Kdo navštíví více míst, může vzorky slévat do jedné láhve a předat ji se seznamem všech vod, které obsahuje.

Barma