Thajsko se v posledních letech stalo pro Čechy velmi oblíbenou destinací. I když to vypadá, že tato pohostinná země byla do detailu objevena, málokdo ví, že na severu Thajska, kousek od Chiang Mai, se dějí zázraky. Pokud máte komplex z krátkého krku a toužíte ho mít dlouhý jako žirafa, určitě se můžete nechat inspirovat.

Až 15 centimetrů navíc

Bez jakýchkoliv lékařských zásahů si zde ženy kmene Padaung natahují krky pomocí mosazných kroužků. První z nich dívky dostávají už v pěti letech a každý další rok získají po dvou kroužcích. V šestnácti letech se kroužky přestanou přidávat. Díky této metodě se jim krk prodlouží až o 15 centimetrů!

Dívka z kmene Padaung Thajsko

Doživotní újma

Nic ovšem není tak růžové, jak se zdá. Mosazné kroužky mohou být pěknou ozdobou, ale jsou těžké. Váží až pět kilogramů. Některé ženy je v soukromí sundávají, ale jiné je mají zarostlé v kůži. Ty, co je nosí už příliš dlouho, je ani sundat nemohou, protože by jim zkolabovala páteř.

Lidská žirafa Thajsko

Trpí kvůli tygrům

Ptáte se, proč to ty nebohé ženy v Thajsku dělají? Samozřejmě jde o pověst. Mají strach o svůj život. Když totiž budou mít kroužky na krku, tak tygři nenapadnou jejich vesnici.

Tolerantní vláda

Tito velmi srdeční, ale samozřejmě značně chudí lidé zde žijí ilegálně. Jsou to imigranti z Barmy. Dohromady jich je okolo 40 000. Thajská vláda je trpí, protože se lidské žirafy, jak se těmto dámám přezdívá, postupem času staly turistickou atrakcí.

long neck village

Foto – Markéta Schusterová