Turecko je výjimečné tím, že leží ve dvou světadílech, a také pestrou krajinou. Zároveň je o něm známo, že se tady dá nakoupit snad úplně všechno…

Dva divy světa v jedné zemi

Místní rádi připomínají, že pokud jde o památky, mají se opravdu čím chlubit; ze sedmi divů světa odsud pocházejí hned dva – Artemidin chrám v Efesu a Mauzoleum v Halikarnassu. Leží tady i bájná Trója, význačnými stavbami jsou Hadriánův chrám, Trajánova fontána, Hierapolis s nekropolí a – s výjimkou chaoticky postavených moderních čtvrtí – i celý Istanbul.

Hierapolis Turecko

Ten je zároveň centrem obchodu; jeho uličky jsou narvané nejen krámky, ale i trhovci, kteří halasně vychvalují své zboží. Ženy obvykle dají přednost návštěvě některé z tradičních dílen, kde vyrábějí ručně tkané, lépe řečeno – vázané koberce. Anebo se „na skok“ zastaví ve zlatnictví.

Istanbul

Koupání v moři i rafting na divoké řece

Pro ty, co se rádi povalují u moře, jsou tu hned dvě – Egejské a Středozemní. Majestátní hora Ararat je zase cílem „záhadologů“, kteří hledají místo, kde by měla být pod ledem dodnes uchována bájná Noemova archa. Největším přírodním klenotem je však Pamukkale (v překladu Bavlněný zámek). Jde o naprostý unikát v podobě bílých vápencových teras a kaskádovitých jezírek. Na první pohled se vám může zdát, že jste zavítali na jižní pól.

Ortakent Turecko

Za zmínku stojí oblast Ortakent na poloostrově Bodrum, oplývající krásami podmořského světa. Jsou tu sasanky, hvězdice i ryby různých tvarů a velikostí. Dobrodružnější povahy nevynechají návštěvu národního parku Köprülü, kde se ve stejnojmenném kaňonu mohou věnovat raftingu na řece, pro niž je označení divoká opravdu přesné…

Rafting Köprülü Turecko

Specialitou jsou plněné vinné listy

Zvláštností je letovisko Belek, u pohoří Taurus, kde není neobvyklé ve volné přírodě potkat líně se pohupující želvu, která připlouvá klást vejce. Jsou chráněné, takže polévku z nich si nedáte. Jinak je ale turecká kuchyně vyhlášená. I u nás je dobře známý kebab, stejně populární jsou placičky z mletého masa kefte, opečené na roštu s rýží a rajčatovou omáčkou.

Plněné vinné listy

Výborné jsou plněné vinné listy a baklažány s brambory a masem – přednost má skopové, ale i kozí. U nás známou tureckou kávu nikde nenajdete. Místní pijí čaj nebo ayran, směs jogurtu a vody, doplněnou o špetku pepře a česnek. Běžně se dá koupit víno, což není v islámských zemích obvyklé. Vinohrady však slouží spíše k výrobě hrozinek, tzv. sultánky známe dobře i my.